33. Festiwal Mozartowski już wkrótce w Warszawie… i w Wiedniu!

W maju w Warszawie rozpocznie się trwający ponad miesiąc Festiwal Mozartowski. To już 33. edycja wydarzenia organizowanego przez Warszawską Operę Kameralną. W tym roku Festiwal zawita również do Wiednia!

Od 13 maja do 30 czerwca posłuchać będzie można wspaniałych dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu wyjątkowych zespołów. Koncert inauguracyjny odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Tego wieczora wykonane zostaną mozartowskie arie i duety, m.in. z „Don Giovanniego”, „Uprowadzenia z Seraju”, „Idomenea” czy „Łaskawości Tytusa”. Wystąpią Jessica Pratt (sopran) i Petr Nekoranec (tenor). Towarzyszyć im będzie Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej.

W kolejnych dniach wystawiane będą m.in. „Uprowadzenie z Seraju”, „Czarodziejski flet”, „Idomeneo re di Creta”, „Cosi fan tutte”, „Wesele Figara”, Msza c-moll KV 427 i Requiem d-moll KV 626, ale też utwory innych kompozytorów, m.in. Dvoraka czy Gershwina. Poza Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pojawi się również amerykańska grupa Acadiana Symphony Orchestra. Z koncertem wystąpi także Młodzieżowa Orkiestra Mozartowska złożona z najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych z całego kraju.

Festiwal w tym roku rozszerzy swój zasięg o Wiedeń, gdzie odbędą się aż trzy koncerty – 19 maja w Wiener Musikverein, 20 maja w obleganym przez turystów Mozarthaus i 21 maja w Hofburgkapelle. Muzycy wykonają tam zróżnicowany program. Będą arie z mozartowskich oper, kwartety smyczkowe, Divertimento B-dur KV 240 i trzy ostatnie symfonie (ES-dur, g-moll i C-dur).

Interesującym punktem programu jest Snack Opera Mozart Edition Jerzego Snakowskiego. Wydarzenie odbędzie się 26 maja w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Wystąpią Aleksandra Orłowska (sopran), Arkadiusz Anyszka (baryton) i Tomasz Łykowski (baryton). Na fortepianie towarzyszyć im będzie Natalya Gaponenko. Tego popołudnia wykonanych zostanie dwanaście arii. Wykonawcy będą nie tylko śpiewać, ale też opowiadać o muzyce. Wskażą, na co zwrócić uwagę w ariach, dlaczego są trudne, dlaczego ciekawe, jak można je interpretować. To pozwoli spojrzeć zupełnie inaczej na nierzadko doskonale znane utwory.

– Tym, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z operą, pomożemy przebić się przez gąszcz uprzedzeń i tajemnic, którymi otoczono ten gatunek. Melomanów zachęcimy próbą innego spojrzenia na repertuar klasyczny i ariami, które wydobędziemy z operowego lamusa – zapowiadają organizatorzy. Jerzy Snakowski to popularyzator opery, baletu, musicalu i operetki. Jest wykładowcą akademickim, autorem scenariuszy teatralnych, publicystą, konferansjerem. Mówi się, że o ile XX wiek w przybliżaniu tajników opery należał do Bogusława Kaczyńskiego, o tyle XXI należy właśnie do Jerzego Snakowskiego.

Melomanów czeka prawdziwa muzyczna uczta. Warto już teraz zaplanować przedwakacyjne miesiące tak, by znaleźć czas na spotkania z muzyką Mozarta. To gwarancja wspaniale spędzonego czasu!

wis


Opublikowano

w

,

Tagi: