Animowana adaptacja „Chłopów” Władysława Reymonta inspirowana młodopolskim malarstwem została polskim kandydatem do Oskara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Komisja Oscarowa podkreśla, że obraz porusza ważne tematy społeczne związane z pozycją kobiet, przez co będzie zrozumiały na całym świecie.
Światowa premiera filmu w reżyserii Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana odbyła się na początku września w Toronto. Z kolei w minionym tygodniu był on prezentowany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę specjalną i nagrodę publiczności.
Obraz został zrealizowany w technice animacji malarskiej w połączeniu z technologią cyfrową. Inspirowano się sztuką Młodej Polski. Tym samym historię pięknej Jagny (Kamila Urzędowska) wydanej za wiejskiego bogacza Macieja Borynę (Mirosław Baka) uwikłanej jednocześnie w romans z jego synem Antkiem (Robert Gulaczyk) poznamy w zupełnie nowym wydaniu.
W filmie występują również Ewa Kasprzyk, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał i Andrzej Konopka. Za zdjęcia odpowiadają Kamil Polak, Radosław Ładczuk i Szymon Kuriata. Kostiumy zaprojektowała Katarzyna Lewińska. Muzykę napisał Łukasz L.U.C. Rostkowski, który do współpracy zaprosił m.in. formację Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno a także Marię Pomianowską grającą na fideli płockiej i suce biłgorajskiej. Słowiańskie melodie, tradycyjne instrumenty i ludowy śpiew dopełniają pejzażu polskiej wsi.
Prace malarskie trwały pięć lat. Obrazy olejne, które stały się klatkami w filmie, wykonywało ponad stu malarzy z Polski, Ukrainy, Serbii i Litwy. Namalowali oni aż 80 tysięcy płócien! Zajęło im to 200 tysięcy godzin.
Dorota Kobiela-Welchman i Hugh Welchman byli już wcześniej nominowani do Oscara za film „Twój Vincent”. Reżyserka podkreśla, że to zupełnie inne produkcje. „Twój Vincent” to film kameralny, w którym jest dużo statycznych ujęć i dialogów. – „Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy „Twoim Vincencie” tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, „Chłopi” stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej – mówiła.
Komisja Oscarowa, która zdecydowała, że „Chłopi” zostaną polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny, napisała w uzasadnieniu, że obraz porusza ważne i aktualne tematy społeczne, opresję kobiet, ich zależność od mężczyzn, przemoc seksualną i mobbing. – To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi” – napisano.
Gala Oscarów odbędzie się w marcu 2024 roku. Wcześniej Amerykańska Akademia Filmowa wybierze krótką listę składającą się z piętnastu filmów nominowanych do tej kategorii, spośród których wyłoni ostatecznie piątkę.
morb