Już wkrótce rozpocznie się w Warszawie 28. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Wydarzenie potrwa od 17 do 29 marca. W ciągu trzynastu festiwalowych dni zaplanowano aż jedenaście koncertów symfonicznych, dwa recitale fortepianowe i dwa koncerty kameralne. Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi: „Beethoven i filozofowie”. Ruszyła już sprzedaż biletów.
Dyrektorem generalnym Festiwali jest Elżbieta Penderecka. Program wydarzenia krąży wokół myśli filozoficznych, a to ze względu na obchodzoną w tym roku 300. rocznicę urodzin Immanuela Kanta. Organizatorzy postanowili prześledzić wpływy myśli filozoficznej na muzykę. W programie pojawią się m.in. dzieła Ryszarda Wagnera, Ryszarda Straussa, Karola Szymanowskiego, a w koncercie Wiener Kammersymphonie utworom Ludwiga van Beethovena towarzyszyć będą teksty o muzyce Arthura Schopenhauera recytowane przez Franza Tschernego.
Wydarzenie zainauguruje zespół Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka z udziałem światowej sławy skrzypaczki Arabelli Steinbacher. W koncercie finałowym Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonają Requiem Gabriela Fauré’go, Stabat Mater Francisa Poulenca i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.
W ramach Festiwalu wystąpi m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, NFM Orkiestra Leopoldinum i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Przyjadą też zespoły zagraniczne, w tym Orkiestra Filharmonii Luksemburgskiej, Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen, I Virtuosi della Scala i Guarneri Trio Prague. Wystąpią też wspaniali soliści, wśród nich m.in. pianiści – Barry Douglas, Beatrice Rana, Louise Lortie i Krzysztof Książek.
W kontynuacji cyklu Nieznane opery Łukasz Borowicz zaproponował dwa dzieła sceniczne Dariusa Milhaud w wersji koncertowej – balet ze śpiewem Salade (1924) i operę Biedny marynarz (1927). Przy tej okazji będzie można usłyszeć śpiewaków młodego pokolenia: Natalię Rubiś, Magdalenę Lucjan, Mateusza Zajdela, Krystiana Krzyszowiaka i Adriana Janusa. Wspieranych głosem doświadczonych artystów – Wojciecha Gierlacha i Roberta Gierlacha.
Zaplanowany jest też odrębny koncert dla dzieci. W tegorocznej edycji młodzi melomani będą miel okazję usłyszeć baśń Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi z muzyką Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i pianisty Krzysztofa Książka pod kierownictwem Macieja Tworka.
Większość koncertów odbędzie się w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Pojedyncze wydarzenia zaplanowano na Zamku Królewskim w Warszawie i w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Tradycyjnie już poza koncertami w trakcie festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące – zaprezentowana zostanie Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej, odbędzie się też Międzynarodowe Sympozjum Naukowe.
wis