Lato w Królikarni. Wakacyjne spotkania ze sztuką

Warszawska Królikarnia szykuje się na sezon letni. W planach jest wystawa rzeźby Aliny Ślesińskiej, ale też warsztaty rysunku, zajęcia ruchowe Otwartej Pracowni Rzeźbiar, spacery i oprowadzania oraz cykle koncertowe.

Wystawa „Alina Ślesińska. Szkice przestrzeni” potrwa od 27 czerwca do 13 października. To kolejna odsłona cyklu realizowanego przez Muzeum Narodowe w ramach projektu badawczego zgłębiającego wkład kobiet w sztukę rzeźbiarską. Pierwszą była wystawa „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” w Muzeum Narodowym.

Alina Ślesińska (1922-1994) była uczennicą Xawerego Dunikowskiego. Przekraczała granice między rzeźbą a architekturą. Jej projekty nierzadko budziły kontrowersje. Nic dzwinego, burzyły zastany porządek. „Dlaczego domy mają być zawsze pudełkami? Rzeźbiarz powinien im nadać bardziej zindywidualizowane kształty, wpływać na wizje miast. Współczesną rzeźbę wyobrażam sobie jako sztukę użytkową. Funkcjonalną rzeźbą może być architektura” – mówiła w jednym z wywiadów.

W latach 50. i 60. była bardzo znaną artystką, ale po 1967 roku zniknęła z przestrzeni publicznej. Nadal jednak tworzyła, rozwijając wizjonerskie pomysły. – Na przykładzie jej rysunków pokażemy, jak wyobrażała sobie muzeum sztuki nowoczesnej, jakie kształty sugrowała dla samolotów, kościołów. Jej celem było zastąpienie archirekta demiurga. Jako artystka chciała tworzyć ciepłą, przyjazną przesztrzeń, trochę niedookreśloną, gdzie każdy będzie miał szansę w pięknym otczeniu rozwijać swoja kreatywność – mówiła kuratorka wystawy Alicja Gzowska.

Artystka nie tworzyła wypolerowanych, pięknych obiektów, bliższe jej były szybkie szkice gisowe. Koncentrowała się na pokazywaniu swojej wizji przestrzeni. Szła w kierunku eksperymentów formalnych – i tak na przykład moczyła tkaniny w gipsie i owijała materiał wokół kontrukcji metalowych.

Ewa Ziembińska, kuratorka Muzeum Rzeźby w Królikarni, zapowiada kolejne ekspozycje prac kobiet związanych z rzeźbą. W 2025 r. otwarta zostanie wystawa poświęcona polskim artystkom, które zdobywały szlify w Paryżu u Antoine Bourdelle’a. Z kolei w 2025 r. zaplanowano wystawę „Szklany sufit”, w ramach której prezentowane będą prace m.in. Aliny Ślesińskiej, Aliny Szapocznikow i Magdaleny Abakanowicz.

Muzeum Rzeźby w Królikarni, będące filią Muzeum Narodowego w Warszawie, ma pod opieką blisko 6 tysięcy obiektów, od małych, poprzez średnie, po duże i bardzo duże. Są to rzeźby XIX, XX i XXI wieku. Kolekcja jest na bieżąco uzupełniana. Muzeum stworzyło studyjne magazyny rzeźby udostępniane publiczności. Nie są to wystawy, a przestrzeń magazynowa zorganizowana w taki sposób, by odwiedzający podczas studyjnych wizyt mogli z bliska zapoznać się z pracami. Część prac jest też wystawiona w parku.

Królikarnia zaprasza publiczność również na wydarzenia towarzyszące wystawie. Będą oprowadzania kuratorskie, zaplanowano też spotkanie z Maksem Cegielskim i Jankiem Simonem, którzy prowadzą interdyscyplinarny projekt skoncentrowany wokół zaprojektowanego i wykonanego przez Alinę Ślesińską w 1965 r. w Ghanie pomnika Kwame Nkrumaha. Odbędzie się też spotkanie w dawnej pracowni Ślesińskiej na Hożej.

Dla tych, którzy chcą zmierzyć się z rysunkiem od strony praktycznej, zorganizowane zostaną plenerowe warsztaty, w ramach których można będzie zgłębiać tajniki perspektywy, proporcji, studium postaci czy szkicu architektonicznego. Kontynuowany będzie program performatywno-edukacyjy Otwarta Pracownia Rzeźbiar – plenerowe warsztaty choreograficzne poswięcone sztuce i archiwum polskiej kobiecej rzeźby. Ruch i taniec będzie też towarzyszył cyklowi „Popołudniówki w ruchu”. Odbywać się będą również zajęcia plastyczno-ruchowe dla dzieci.

Jak co roku park w Królikarni wypełni się muzyką. Odbędą się cztery koncerty z cyklu Pianokrąg w wykonaniu pianisty Bartka Wąsika. Muzyki będzie można posłuchać również na przełomie nocy i dnia, 9 czerwca o 3.30 i 11 sierpnia o 4.00. Zaplanowane są też koncerty klasyczne w ramach progreamu „Klasycznie na trawie”, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Szczegółowy program wydarzeń: www.krolikarnia.mnw.art.pl

wis


Opublikowano

w

Tagi: