Muzyka polska u Dominikanów. Startuje Letni Festiwal Nowego Miasta!

Letni Festiwal Nowego Miasta
fot. Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna

W ostatnich dniach wakacji już od siedemnastu lat organizowany jest w Warszawie Letni Festiwal Nowego Miasta. Wydarzenie promuje muzykę polską – od najdawniejszej po współczesną. Również w tym roku, w kościele pod wezwaniem św. Jacka na Nowym Mieście, odbędzie się sześć koncertów, podczas których usłyszeć będzie można zarówno utwory znanych kompozytorów, jak i te rzadziej grywane.

– Propagujemy muzykę polską. Dokładamy starań, by program festiwalu był ciekawy i nieoczywisty. Prezentujemy utwory najpopularniejszych krajowych kompozytorów, ale również dorobek twórców, którzy nie są aż tak znani – mówi Monika Kos-Nowicka, koordynatorka festiwalu. Wydarzenie stało się nieodłączną częścią oferty kulturalnej Warszawy. Ma swoją wierną publiczność, wciąż jednak pojawiają się nowi słuchacze. Koncerty odbywają się w kościele pw. św. Jacka przy ul. Freta. – Uwielbiamy to miejsce – jest przyjazne i piękne, sprzyja słuchaniu muzyki. Cenimy podejście Dominikanów, którzy od lat przyczyniają się do promocji kultury – podkreśla Monika Kos-Nowicka.

W ramach festiwalu występują głównie wykonawcy krajowi, choć pojawiają się też goście z zagranicy. W przeszłości można było na przykład posłuchać Leonory Armellini, włoskiej pianistki, która na Konkursie Chopinowskim w 2021 roku zdobyła piątą nagrodę czy Christy i Geralda Schönfeldingerów, którzy grają na harmonice szklanej. Organizatorzy dokładają starań, by były to koncerty na najwyższym poziomie.

W tym roku melomanów czeka sporo ciekawych wydarzeń. Wystąpi m.in. znakomity duet fletowy: Agata Kielar-Długosz oraz Łukasz Długosz. Flecistom towarzyszyć będzie Marek Toporowski, który zasiądzie przy historycznym pianoforte. Muzycy wykonają utwory Franciszka Dopplera, Władysława Żeleńskiego, Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Pojawi się też duet skrzypcowy tworzony przez Martę Gidaszewską i Roberta Łaguniaka – Polish Violin Duo, który zaprezentuje m.in. kompozycje Joachima Kaczkowskiego, Grażyny Bacewicz, Henryka Wieniawskiego czy Eweliny Nowickiej.

Nie zawiodą się też miłośnicy baroku. Trzeci z festiwalowych koncertów poświęcony będzie muzyce XVII i XVIII wieku. Wystarczającą zachętą dla melomanów powinien być już sam skład muzyków – tego wieczora wystąpią: Iwona Lubowicz (sopran), Grzegorz Lalek (skrzypce barokowe), Ewa Chmielewska (skrzypce barokowe), Jakub Kościukiewicz (wiolonczela barokowa) i Ewa Mrowca (klawesyn). Posłuchać będzie można m.in. utworów Adama Jarzębskiego, Macieja Wronowicza, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego czy Marcina Mielczewskiego.

Nie zabraknie muzyki fortepianowej. Marek Bracha zagra m.in. kompozycje Bazylego Bohdanowicza, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina i Józefa Damse. Pojawi się również ÃTMA QUARTET w składzie: Aleksandra Kupczyk (I skrzypce), Katarzyna Denkiewicz (II skrzypce), Karalina Orsik (altówka) i Andrzej Bauer (wiolonczela), który zagra utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. W finale wystąpi Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego z utworami zmarłego w styczniu tego roku Romualda Twardowskiego. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. Tryptyk Mariacki, Arię w dawnym stylu czy Serenadę na orkiestrę smyczkową.

Koncerty organizowane przez Fundację Nowa Orkiestra Kameralna odbywać się między 22 a 31 sierpnia w kościele pod wezwaniem św. Jacka przy ulicy Freta 10 w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Paweł Kos-Nowicki, a koordynatorkami – Monika Kos-Nowicka i Agnieszka Wachnik.

wis


Opublikowano

w

,

Tagi: