Bach, Zaucha i Branford Marsalis. Festiwal w Radziejowicach łączy różne światy

Początek wakacji zbiega się co roku z muzyczną fetą w Radziejowicach. Od lat odbywa się tu festiwal, podczas którego usłyszeć można wybitnych muzyków prezentujących różnorodny repertuar. Głównie klasyczny, ale przecież jest tu miejsce również na jazz czy piosenkę. W tym roku czeka nas XV, jubileuszowa edycja.

Festiwal w Radziejowicach
fot. DlaKultury.pl

Patronem festiwalu jest Jerzy Waldorff, wieloletni rezydent tutejszego pałacu, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i animator kultury. Dawno temu zapoczątkował w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach tradycję koncertową. Organizował tu wydarzenia muzyczne, wystawy malarskie, spotkania literackie. „Stąd powinien emanować kult sztuki, dźwięku, słowa, malarstwa, barwy na całą okolicę, bowiem Polska jak długo będzie miała tylko parę miast z wielką sztuką, Warszawę, Kraków czy Gdańsk, będzie blada. Prawdziwie kulturalne państwo to takie, gdzie sztuka jest poniekąd wszędzie” – pisał przed laty.

Ta tradycja trwa do dziś, a jej namacalnym dowodem jest radziejowicki festiwal. Jego XV edycja odbędzie się w dniach 30 czerwca – 7 lipca. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, koncerty odbywają się o 18.00 w Nowym Domu Sztuki i o 21.00 w namiocie festiwalowym. Oczywiście warto być wcześniej, by zająć dobre miejsce, bo przyjeżdża tu naprawdę dużo osób. Są tacy, którzy spędzają w Radziejowicach urlop. Często wracają w roli słuchaczy muzycy, którzy wcześniej występowali na tutejszej scenie. Nic dziwnego, atmosfera tego miejsca urzeka. Piękny teren, natura, szlaki spacerowe i obcowanie ze sztuką – muzyką, ale też z malarstwem i rzeźbą – to przynosi ukojenie.

Co czeka nas podczas najbliższej odsłony wydarzenia? Program jest bardzo różnorodny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wystąpią znani i cenieni artyści. I tak będziemy mieli okazję usłyszeć m.in. Janusza Olejniczaka, Marcina Zdunika, Ewę Mrowcę, Kubę Badacha, Aleksandrę Świgut, Mateusza Smoczyńskiego czy Philippe Giusiano. Przekrój repertuarowy jest bardzo szeroki. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy baroku, jak i wielbiciele romantyzmu czy późniejszych brzmień, włącznie z muzyką współczesną.

Usłyszymy kompozycje Bacha, Mozarta, Beethovena, Liszta, Chopina, Brahmsa, ale też Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Wajnberga, Ludomira Różyckiego, Mikołaja Piotra Góreckiego czy Mateusza Smoczyńskiego. Na scenie pojawią się duże zespoły: Orkiestra Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Sinfonia Iuventus, ale zaplanowano też koncerty kameralne.

Radziejowice związane są również z jazzem, od kilku lat jesienią odbywają się tu zaduszki jazzowe. Ale i w trakcie letniego festiwalu ten gatunek jest bogato reprezentowany na scenie. W tym roku wystąpi Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod kierownictwem Piotra Kostrzewy z repertuarem Franka Sinatry. Kuba Badach z zespołem zaprezentuje swoją wersję piosenek Andrzeja Zauchy. W finałowym koncercie natomiast pojawi się gwiazda światowej sceny jazzowej – Branford Marsalis! Saksofonista tym razem wystąpi w repertuarze bardziej klasycznym, a towarzyszyć mu będzie Mateusz Smoczyński i Orkiestra Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

Szczegółowy program festiwalu w linku.

Festiwal Waldorffa – Pałac Radziejowice (palacradziejowice.pl)

morb

Plakat

Opublikowano

w

Tagi: