Już wkrótce rozpocznie się dziewiętnasta odsłona festiwalu „Chopin i jego Europa”. Pomysłodawcy próbują przyjrzeć się twórczości Chopina przez pryzmat innych kompozytorów, którzy go inspirowali, ale z drugiej strony także tych, którzy żyli po Chopinie, czerpiąc z jego twórczości. W efekcie słuchacze mogą cieszyć się wspaniałymi wykonaniami różnorodnej muzyki, od baroku do współczesności.
Wydarzenie organizowane jest od 2005 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Dyrektorem festiwalu jest Stanisław Leszczyński. Koncerty odbywają się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa od 18 sierpnia do 1 września. Jak zwykle nie zabraknie wielkich nazwisk. Wystąpią m.in. znani pianiści, Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son, Yulianna Avdeeva, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Eric Lu, Piotr Anderszewski. Poza pianistami zagrają inni świetni instrumentaliści, między innymi Fabio Biondi, Jakub Jakowicz, Chouchane Siranossian, Alena Baeva czy Marcin Zdunik.
Zaproszenie na festiwal przyjęli światowej klasy śpiewacy – Anne Sofie von Otter, Julian Prégardien, Olga i Natalia Pasiecznik, Izabela Matuła, Marta Torbidoni, David Astorga, Germán Olvera, Aleksey Bogdanov i Matheus Pompeu.
Organizatorzy zrobili ukłon w kierunku wykonawstwa historycznego. Na fortepianie historycznym zagrają m.in. Tomasz Ritter, Aleksandra Świgut, Alexander Gadijev i Alexei Lubimov, rosyjski pianista i klawesynista. Tomasz Ritter wygrał pierwszą edycję Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w 2018 r., z kolei Aleksandra Świgut zajęła w tym samym konkursie drugie miejsce. Alexei Lubimov uczył Tomasza Rittera w moskiewskim konserwatorium. Z kolei Alexander Gadijev to laureat II nagrody podczas ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
W trakcie festiwalu wystąpi też wspaniała {oh!} Orkiestra pod batutą Martyny Pastuszki, która zaskarbiła sobie łaski publiczności jako jedna z najlepszych formacji wykonujących muzykę dawną. Będzie można też posłuchać innych słynnych zespołów, m.in. Kammerorchester Basel (Orkiestra Kameralna w Bazylei), polskiej grupy Apollon Musagète Quartett, Belcea Quartet czy London Mozart Players.
Program Festiwalu jest bardzo różnorodny. Składają się na niego koncerty symfoniczne i kameralne. Pojawi się także opera w wersji koncertowej – „Paria” Stanisława Moniuszki. Poprowadzi ją Fabio Bondi. Muzycy zagrają na instrumentach historycznych. Będą też utwory Bacha, Beethovena, Mozarta, Chopina, Schuberta, Szymanowskiego, Ravela, ale też kompozycje grywane nieco rzadziej, m.in. Thomasa Adèsa, Johana Helmicha Romana, Giuseppe Tartiniego, Feliksa Janiewicza i wielu innych. Czeka nas prawdziwe święto muzyki!
morb