Fenomen radziejowickiego festiwalu

Położone 50 km od Warszawy Radziejowice znane są melomanom od lat. Przyczynił się do tego Jerzy Waldorff, który ukochał to miejsce, zapoczątkowując tradycję koncertów salonowych w tutejszym pałacu. Waldorff zawsze tłumaczył, że sztuki nie należy uprawiać wyłącznie w dużych ośrodkach miejskich. I robił wszystko, by Radziejowice tętniły muzyką. Tradycja ta przetrwała do dziś. Wkrótce rozpocznie się XIV edycja Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa.

– Stąd powinien emanować kult sztuki, dźwięku, słowa, malarstwa, barwy na całą okolicę, bowiem Polska jak długo będzie miała tylko parę miast z wielką sztuką, Warszawę, Kraków czy Gdańsk, będzie blada. Prawdziwie kulturalne państwo to takie, gdzie sztuka jest poniekąd wszędzie – mówił Waldorff. Wcielał swoją ideę w życie, organizując w radziejowickim pałacu koncerty, które w miarę upływu czasu przyciągały coraz szerszą publiczność. Dlaczego wybrał Radziejowice? Waldorff pracował tu i odpoczywał przez prawie trzydzieści lat. Był duszą i sercem tego miejsca. Upodobał je sobie, stając się częścią tutejszej historii.

Zbliża się czternasta edycja festiwalu jego imienia. Każdego wieczora od 25 czerwca do 2 lipca 2023 r. o godzinie 21.00 w słynnym festiwalowym namiocie odbywać się będą koncerty wieczorne. Wcześniej, o 18.00, w sali znajdującego się nieopodal Nowego Domu Sztuki, organizowane będą koncerty kameralne, podczas których obok doświadczonych i uznanych muzyków wystąpią również młodzi wykonawcy.

Od Bacha do Osieckiej

Na otwarciu wystąpi Martin Garcia Garcia, hiszpański pianista, zdobywca trzeciej nagrody w Konkursie Chopinowskim z 2021 roku. Zagra on wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 L. van Beethovena. W trakcie kolejnych dni będzie tu można usłyszeć wielu innych wspaniałych wykonawców, m.in. wirtuoza skrzypiec Wadima Brodskiego i pianistę Janusza Olejniczaka.

Program jest bardzo zróżnicowany. Prezentowane będą utwory Vivaldiego, Mozarta, Haydna, Bizeta, Chopina, Szymanowskiego i wielu innych kompozytorów. Pojawi się też okazja, by posłuchać jazzu (zespół Grzecha Piotrowskiego) a także piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Katarzyny Żak w pięknych aranżacjach. Jeden z koncertów będzie poświęcony 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, tego wieczoru usłyszeć będzie można pieśni żydowskie i znane przeboje, m.in. „Tango milonga” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Niezwykłe widoki

Radziejowice każdego roku odwiedza bardzo wielu gości, część z nich na czas festiwalu przenosi się do Radziejowic, wynajmując tu lokum. Są stali bywalcy, ale wciąż pojawiają się nowi goście. Atutem tego miejsca jest, poza świetnym programem artystycznym, urokliwe położenie.

Tutejszy pałac otacza piękny park ze starodrzewiem o powierzchni 26 hektarów. Ścieżki wiją się między drzewami, polanami, połaciami ziemi porośniętymi czosnkiem niedźwiedzim, okalając tutejsze stawy. Widok jest malowniczy, to doskonałe miejsce, by nacieszyć oczy przyrodą. Znajduje się tu również niewielki dworek – dawna siedziba administratora folwarku, a także kuźnia i czworaki.

Wystawy pośród drzew

W parku prezentowane są rzeźby najwybitniejszych postaci polskiej kultury, w tym m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego czy Jerzego Waldorffa. Można tu również obejrzeć „Arkę” Józefa Wilkonia wykonaną z drewna i blachy. Na czas festiwalu organizowane są dodatkowe wystawy. W tym roku zwiedzający będą mogli obejrzeć ekspozycję poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu organizowaną we współpracy z Domem Spotkań z Historią, a także wystawę fotografii Czesława Czaplińskiego „Znani i lubiani w Radziejowicach” oraz wystawę plakatów prezentujących historię Konkursu Chopinowskiego.

W pałacu z kolei znajduje się bogata kolekcja obrazów Józefa Chełmońskiego. Malarz ostatnich 25 lat życia spędził w Kuklówce niedaleko Radziejowic, gdzie kupił dworek wraz z gospodarstwem rolnym. Był częstym gościem radziejowickiego Pałacu. Wystawa prac artysty dostępna jest tu od 2012 roku.

morb


Opublikowano

w

Tagi: