Jesienią otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Placu Defilad w Warszawie zostanie otwarte 25 października tego roku. Zostaną tam zaprezentowane wielkoformatowe rzeźby i instalacje między innymi Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Moniki Sosnowskiej, Sandry Mujinga i Cecilii Vicuñy.

Zapowiedziano już spotkanie z Thomasem Phiferem, który zaprojektował budynek oraz koncerty artystów polskich i zagranicznych. Będzie maraton filmowy, parada, wykłady i spacery architektoniczne. W nowym budynku odbędzie się również 16. edycja festiwalu „Warszawa w budowie”. Festiwal powstał w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2009 r. i podejmuje zagadnienia związane z projektowaniem, nawiązuje do architektury, urbanistyki, wzornictwa przemysłowego, projektowania społecznego i grafiki użytkowej.

Jak mówiła w radiowej Dwójce Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, otwarcie zostanie podzielone na dwa etapy. W pierwszym publiczność będzie miała okazję zapoznać się z budynkiem, jego możliwościami i funkcjami. – Rozpoczynamy programem performatywnym. To będzie święto środowiska artystycznego. Około stu artystów młodego pokolenia będzie organizować performance, wydarzenia, akcje, spotkania. Odbędzie się też pokaz wybranych prac artystek z naszej kolekcji – mówiła Mytkowska.

Z kolei pełnoskalowa wystawa zostanie otwarta w lutym, po trzech miesiącach od uruchomienia Muzeum. Wtedy pokazane zostaną główne jego zasoby pochodzące z kolekcji zbieranej od ponad dekady (obejmuje ona około tysiąc eksponatów, przy czym jednocześnie można wystawić mniej więcej jedną piątą obiektów). Dopiero później Muzeum zacznie działać w zwykłym trybie – pojawi się kolekcja stała oraz wystawy czasowe reagujące na zmiany w klimacie artystycznym w Polsce i na świecie.

Budowa nowej siedziby Muzeum ruszyła w 2019 roku. W tej chwili w gmachu montowane jest oświetlenie i wylewane są posadzki. Nowy budynek zajmuje blisko 20 tys. mkw powierzchni, z czego 4,5 tys. mkw to przestrzenie przeznaczone na ekspozycje. Powstaje tu również kino mieszące 150 osób, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie, kawiarnia i sklep, a dodatkowo studio nagrań będące rekonstrukcją historycznego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia projektu Oskara Hansena.

Fasadę budynku stanowi powierzchnia z białego, matowego betonu. W środku również królować będzie biały beton, z kolei stopnie schodów będą drewniane. Drewniane będzie też jedno z pomieszczeń, pomyślane jako miejsce odpoczynku. Pojawi się szkło i stal nierdzewna. W sąsiedztwie budynku zasadzonych zostanie kilkanaście dużych drzew.

„Nowy budynek będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, NGO-sy oraz środowiska twórcze. Położony w nowym centrum, w sercu miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, zaoferuje też swojej publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów” – informuje Muzeum.

wis


Opublikowano

w

Tagi: