Kolejny Konkurs Chopinowski za pasem

Startują przygotowania do kolejnego Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się już w październiku 2025 roku. Będzie to 19. edycja tego wydarzenia. Konkurs normalnie odbywa się co pięć lat, tym razem przerwa będzie krótsza, wyniesie cztery lata.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizator Konkursu, ogłosił właśnie regulamin. Formularz zgłoszeniowy dla pianistów będzie dostępny od 2 września do 15 grudnia 2024 r. Eliminacje odbędą się w Warszawie na przełomie kwietnia i maja 2025 roku. W zmaganiach udział mogą wziąć pianiści urodzeni w latach 1995-2009.

Poprzednia edycja miała się odbyć w 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa zepsuła plany organizatorów. Wszystkim zależało na tym, by występy pianistów mogły być oglądane na żywo przez publiczność. Ograniczenia wynikające z kolejnej fali zachorowań sprawiły, że wydarzenie przesunięto na kolejny rok.

Do udziału w ostatnim Konkursie zakwalifikowano 87 pianistów z 18 państw. Zwycięzcą został reprezentant Kanady, Bruce Liu. Drugie miejsce zajęli: Alexander Gadijev (Włochy/Słowenia) i Kyōhei Sorita (Japonia). Laureatem trzeciej nagrody był Martin Garcia Garcia (Hiszpania).

Czas oczekiwania na kolejną edycję wydarzenia można sobie umilić lekturą wydanych właśnie „Wspomnień o Chopinie”. To zbiór relacji i wspomnień na temat kompozytora i jego bliskich pozostawionych przez różne osoby, od Władysława Mickiewicza po służącego Jana. Ich wyboru i opracowania dokonał Piotr Mysłakowski.

Listy, pamiętniki, dzienniki i relacje pozwalają nam zbliżyć się do Chopina. Czasem będą to relacje odmienne, bo pozostawione przez osoby, które zetknęły się w artystą w różnym czasie, w różnych okolicznościach, pozostające w nim w różnych relacjach. To z pewnością ciekawa pozycja dla miłośników muzyki Chopina.

wis


Opublikowano

w

Tagi: