Konkurs Chopinowski z setnym jubileuszem w tle

Przygotowania do kolejnego Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się jesienią przyszłego roku, idą pełną parą. Filharmonia Narodowa zapowiedziała już zakup nowego fortepianu. Poszerzy on pulę dostępnych dla pianistów instrumentów. Rozstrzygnięto też konkurs na plakat XIX edycji wydarzenia. A będzie ono wyjątkowe – zainauguruje obchody stulecia Konkursu Chopinowskiego, którego pierwsza odsłona odbyła się w 1927 roku.

Plakat, proj. Marcin Władyka

Wygrał plakat autorstwa Marcina Władyki. Zaproszenie do konkursu zorganizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i warszawską Akademię Sztuk Pięknych przyjęło piętnastu artystów z Polski i ze świata, którzy nadesłali w sumie 30 prac. Werdykt był jednogłośny, a jurorzy nie szczędzili zwycięzcy ciepłych słów.

Rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Błażej Ostoja Lniski mówił, że jurorów urzekła „jasność i uniwersalność przekazu oraz autorskie nawiązanie do tradycji przedstawiania wizerunku Fryderyka Chopina”. Prof. Prot Jarnuszkiewicz wskazywał na „syntetyczny przekaz połączony z poszanowaniem tradycji wizualnej i kulturowej”. Z kolei prof. Mieczysław Wasilewski podkreślał, że praca „obrazuje to, co trzeba, w sposób, który swoją precyzją potrafi przemówić na rzecz tak szacownej imprezy jaką jest Konkurs Chopinowski”.

Wszystkie nadesłane na konkurs plakaty będzie można oglądać od przez cały październik przyszłego roku w Pałacu Czapskich, w siedzibie ASP w Warszawie. Odbędą się tam również inne wydarzenia towarzyszące XIX edycji Konkursu Chopinowskiego. A będzie to wyjątkowy czas. Zbliżamy się bowiem do setnej rocznicy konkursu pianistycznego. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1927 roku z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa. Obchody setnego jubileuszu rozpoczną się 2 października 2025 roku i potrwają przez pięć kolejnych lat.

Filharmonia Narodowa w ramach przygotowań do przyszłorocznego Konkursu powiększa kolekcję swoich instrumentów. Poinformowała właśnie o zakupie nowego fortepianu marki Stainway, otrzymała na ten cel dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (880 tys. zł). Fortepian zostanie sprowadzony jeszcze w tym roku, by w 2025 roku był już „zaaklimatyzowany” i gotów do użycia.

Sam Konkurs odbędzie się w dniach 2-23 października 2025 r. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Formularz zgłoszeniowy dla pianistów dostępny będzie od 2 września do 15 grudnia 2024 roku. W zmaganiach mogą wziąć udział muzycy urodzeni między 1995 a 2009 rokiem, czyli w wieku od 16 do 30 lat.

Eliminacje zaplanowane są na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku. Konkurs będzie się składał z trzech etapów. Pierwszy odbędzie się w dniach 3-7 października, drugi od 9 do 12 października, trzeci potrwa od 14 do 16 października. Finały zaplanowane są od 18 do 20 października. Do drugiego etapu dopuszczonych zostanie 40 uczestników, do trzeciego dwudziestu, a do finału maksymalnie dziesięciu.

Zdobywcy kolejnych sześciu miejsc otrzymają nagrody pieniężne w kwocie, odpowiednio, 60 tys. euro, 40 tys. euro, 35 tys. euro, 30 tys. euro, 25 tys. euro i 20 tys. euro. Pozostałym finalistom przyznane zostaną równorzędne wyróżnienia i nagrody w wysokości 8 tys. euro. Jak co roku, poza klasyfikacją główną, będzie można otrzymać nagrody specjalne – za najlepsze wykonanie koncertu, mazurków, poloneza, sonaty i ballady.

To jedno z ważniejszych wydarzeń w muzycznym świecie. Otwiera zwycięzcy drzwi do światowej kariery. O miano najlepszego walczą najlepsi pianiści z całego świata. To jeden z niewielu konkursów monograficznych – w każdym z etapów wykonywane są wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina.

Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu był prof. Jerzy Żurawlew, który za wszelką cenę starał się podtrzymać popularność muzyki kompozytora. Po I wojnie światowej utwory Chopina grano bowiem coraz rzadziej. Konkurs miał też odpowiedzieć na pytanie, jak interpretować muzykę Chopina, by zachować jej pierwotny kształt.

wis


Opublikowano

w

Tagi: