Koreanka zwyciężczynią konkursu wiolonczelowego

12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wygrała Tae-Yeon Kim z Korei. Druga nagroda trafiła do Marii Leszczyńskiej, trzecia do Antoniego Wrony a czwarta do Gustawa Bafeltowskiego. Esteban Jiménez Suárez dostał wyróżnienie.

Tae-Yeon KIM, fot. Marta Ankiersztejn, NIMiT

Jurorzy przyznali też nagrodę za wybitne wykonanie Wariacji Sacherowskiej na wiolonczelę solo Witolda Lutosławskiego, która trafiła do Estebana Jiméneza Suáreza. Z kolei nagroda za wybitne wykonanie Grave Lutosławskiego trafiła do zwyciężczyni konkursu, Tae-Yeon Kim.

Koncert laureatów 12 maja kończy tegoroczną edycję wydarzenia.

Laureatka I-go miejsca jest stypendystką programu Jeanette S. Epstein Memorial w amerykańskim Curtis Institute of Music, gdzie studiuje pod kierunkiem Gary’ego Hoffmana i Petera Wileya. To nie pierwszy jej wygrany konkurs. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień – na Tchaikovsky Competition for Young Musicians, Antonio Janigro International Cello Competition, Osaka International Music Competition. Wygrała też wiele konkursów w Korei Południowej. Również pozostali finaliści mają za sobą zwycięskie konkursy, nagrody i programy stypendialne.

Zwycięzcy otrzymali, kolejno, 20 tys euro, 10 tys. euro, 5 tys. euro, 2,5 tys. euro i 1,25 tys. euro, nagrody dodatkowe wynosiły po 1000 euro. Jednak to nie kwestie finansowe są tu najważniejsze. Młodzi wiolonczeliści dostali szansę, by zaistnieć na międzynarodowych scenach. Już wkrótce czeka ich seria koncertów w filharmoniach i innych instytucjach kulturalnych i artystycznych.

„Konkurs to jedynie środek dla osiągnięcia celu, którym jest wyprowadzenie młodych artystów z sal ćwiczeń w szkołach czy uczelniach muzycznych i wprowadzenie ich na estrady najważniejszych sal koncertowych – zarówno w Polsce, jak i na świecie” – podkreślał w katalogu Bogdan Pałosz, dyrektor jedenastu edycji Konkursu w latach 1997-2018.

Pomysłodawcą konkursu był niedawno zmarły pedagog i wiolonczelista, profesor Kazimierz Michalik. Stworzył wydarzenie, które jest doskonałą okazją do promocji wybitnych wiolonczelistów, krzewiące jednocześnie pamięć o Witoldzie Lutosławskim.

wis


Opublikowano

w

,

Tagi: