Muzea i galerie sztuki przeżywają renesans. Nie dziwią już nikogo tasiemcowe kolejki chętnych, którzy chcą obejrzeć popularne wystawy. Coraz więcej ludzi żyje sztuką, uświadamiając sobie, jak dużo do ich życia ona wnosi. To nowe podejście potwierdzają cyfry. Świetnym wynikiem pochwaliło się m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, które już w sierpniu odnotowało milion wizyt.
W całym 2022 roku w MNK pojawiło się 1,4 miliona gości. Była to rekordowa frekwencja. Największą popularnością cieszyła się wystawa „Łempicka”, którą odwiedziło ponad 70 tys. turystów. Drugą pod względem popularności była wystawa „Malczewski romantyczny”, obejrzało ją niemal 65 tys. osób. Kolejna, „Nowy początek. Modernizm w II RP”, przyciągnęła niemal 50 tys. osób.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku frekwencja będzie większa. Milion wizyt zanotowano już w sierpniu. A przecież do końca roku pozostało jeszcze ponad cztery miesiące.
Muzeum Narodowe w Krakowie ma kilka oddziałów. Na tegoroczny wynik składają się m.in. wizyty w Muzeum Czartoryskich (400 tys. wizyt), Gmach Główny (205 tys. wizyt) i Sukiennice (130 tys. wizyt). Dyrektor muzeum Andrzej Szczerski szacuje, że tegoroczna frekwencja może wynieść nawet 1,5 miliona gości.
Bardzo duże zainteresowanie budzi między innymi wyjątkowa wystawa „Matejko. Malarz i historia”, która potrwa do 7 stycznia 2024 roku. Zgromadzono na niej ponad 300 dzieł artysty, zarówno szkiców, małych prac, karykatur, jak i największych owianych legendą, najbardziej znanych obrazów.
Na tegoroczny wynik pracowały też jeszcze wystawy otwarte w zeszłym roku – kolejnych zwiedzających przyciągnęła „Łempicka”, prace artystki prezentowano do połowy marca tego roku. Prawie do końca marca wystawiana była też wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP”. W Gmachu Głównym wciąż jeszcze można obejrzeć ekspozycję: „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948” ukazującą miasto w skomplikowanym okresie historycznym.
Krakowskie muzeum dalej się rozwija. Ogłoszony już został konkursu na zaprojektowanie nowego oddziału, który będzie się mieścił w historycznym budynku hotelu „Cracovia”. Stał się on własnością Muzeum Narodowego w Krakowie w końcówce 2016 roku. W częściowo wpisanym do rejestru zabytków obiekcie powstanie Muzeum Architektury i Designu, a pomiędzy nim i Gmachem Głównym MNK – nowa przestrzeń publiczna.
morb