Misteria Paschalia. Wielkie święto muzyki dawnej

Plakat, materiały prasowe

Misteria Paschalia to jeden z ważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie. Organizowany jest od 2004 r. w okresie Wielkiego Tygodnia. Prezentowane są tu najciekawsze dzieła, od średniowiecznych po osiemnastowieczne. W tym roku krakowski festiwal odbędzie się w dniach 25 marca – 1 kwietnia. Zaplanowano kilkadziesiąt koncertów, kursów mistrzowskich, spotkań, konferencji i warsztatów.

To święto wykonawstwa historycznego i muzyki dawnej. Podczas wydarzenia usłyszeć można zarówno znane dzieła mistrzów, jak i te dopiero co odkryte w wyniku żmudnych badań muzykologicznych. Miłośnicy muzyki mają okazję podziwiać instrumentalistów i zespoły zagraniczne, ale także nasze rodzime perełki. A mamy się w tej dziedzinie czym pochwalić.

W ramach tegorocznej odsłony wydarzenia odbędzie się m.in. koncert muzyki sefardyjskiej w Starej Synagodze na Kazimierzu na znak otwarcia na różne kultury Krakowa. W kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka posłuchać będzie można utworów Bacha i współczesnych mu kompozytorów, a także utworku skomponowanego przez sztuczną inteligencję. W Bazylice Mariackiej zabrzmią Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny Claudia Monteverdiego.

Organizowane będą też wieczorne recitale klawesynowe, w których dzieła Bacha zestawiane będą z kompozycjami innych mistrzów. Wystąpią tacy instrumentaliści jak Pierre Hantai, Justin Taylor, Carole Cerasi. Zaplanowano także cykl „Uchem malarza”. Muzyką wypełnią się wnętrza muzeów, w tym Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Czartoryskich.

W Pałacu Potockich przy Rynku Głównym można będzie obejrzeć dawne instrumenty klawiszowe. Wyeksponowanych zostanie około trzydziestu egzemplarzy, w tym klawesyny hiszpańskie, klawikordy, klawicyterium, pianoforte, klawesyn-lutnia i wiele innych. Odbędą się recitale, wykłady i kursy mistrzowskie.

Wydarzenia z cyklu Grands Concerts będą poprzedzane spotkaniami, które przybliżą repertuar koncertów, kompozytorów i ich czasy oraz okoliczności powstania utworów. To umożliwi głębszy odbiór dzieł, nie tylko intuicyjny i czysto estetyczny.

Począwszy od 2017 r. każda kolejna odsłona festiwalu poświęcona była innemu kręgowi kulturowemu, pieczę nad programem sprawowali wybierani co roku artyści rezydenci. I tak mieliśmy już edycję francuską (2017), angielską (2018), włoską (2019), a także wędrówkę po protestanckiej muzyce północnej i centralnej Europy (2020).

W tym roku kierownictwo artystyczne nad festiwalem objął Vincent Dumestre, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent zespołu Le Poème Harmonique, którego koncerty od wielu lat są szczególnie wyczekiwane przez festiwalowych słuchaczy. Fundamentem, na którym został oparty program, jest połączenie dziedzictwa muzycznego i architektonicznego.

morb

Program – Misteria Paschalia


Opublikowano

w

,

Tagi: