Muzeum Narodowe w Warszawie z nowym magazynem. Będzie otwarty dla zwiedzających

Muzeum Narodowe w Warszawie stworzy nowoczesną przestrzeń magazynową przy ul. Puławskiej 436. W tym celu zakupiony został budynek za kwotę około 40 mln zł. Magazyny będą udostępniane zwiedzającym, podobnie jak dzieje się to w innych miejscach na świecie. W planach są pokazy tematyczne.

– Może się wydawać, że magazyn to nic spektakularnego, ale to nieprawda. To są magazyny, które dadzą przestrzeń najlepszej kolekcji wzornictwa przemysłowego. Pomieszczą też kilka innych ważnych kolekcji gabarytowych. Co równie ważne – w miejscu tym powstaną magazyny studyjne udostępniane odbiorcom, muzealnikom i publiczności – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum Narodowe w Warszawie z nowym magazynem
Szafka, Friedrich Gottlob Hoffmann, Lipsk, ok. 1790, fot. materiały prasowe
Front szafy wnękowej, Toruń, 1762,
fot. materiały prasowe

Budynek należał do firmy meblowej Kler. Jego dotychczasowe przeznaczenie sprawiło, że spełnia odpowiednie wymogi techniczne – jest w stanie pomieścić duże gabaryty, ma wzmocnione stropy, dysponuje windą towarową i rampą. Ma to niebagatelne znaczenie, przechowywane będą tu rozmaite obiekty takie jak meble, fortepiany, lektyki, sanie czy zegary szafowe. Trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej około 3,2 tysiąca metrów kwadratowych został zbudowany w 1996 roku, a w 2021 roku poddano go gruntownemu remontowi. Przylega do niego teren, na którym wydzielono blisko 90 miejsc parkingowych. Jak mówi Agnieszka Lajus, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, rozpatrywana jest koncepcja rozbudowy gmachu.

Pozyskanie nowej przestrzeni magazynowej było koniecznością. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2023 roku wykazał, że magazyny tymczasowe MNW w Tarczynie nie spełniają wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego czy konserwatorskiego. Inne miejsce, gdzie przetrzymywana jest aktualnie część muzealnych zbiorów, to Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Nie jest to jednak rozwiązanie docelowe. Pozyskanie budynku przy ul. Puławskiej umożliwi stworzenie nowoczesnej i bezpiecznej przestrzeni do przechowywania eksponatów.

– Planujemy ulokować tam m.in. meble i wzornictwo przemysłowe – poinformowała Agnieszka Lajus. – To ma być magazyn otwarty, do którego zainteresowani będą mieli dostęp. Zamierzamy urządzać w tej przestrzeni małe tematyczne pokazy – zaznaczyła.

Zbiory Wzornictwa w Muzeum Narodowym w Warszawie to największa w kraju, różnorodna i cenna kolekcja obiektów polskiej sztuki użytkowej i wzornictwa. Powstała w 1978 roku, gdy dzięki staraniom Wandy Telakowskiej i wsparciu Stanisława Lorentza, Muzeum przejęło zasoby Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obecnie liczy ponad 25 tys. obiektów dokumentujących historię polskiego designu od początku XX wieku do czasów współczesnych. Znajdują się tu tkaniny, odzież, meble, szkło, ceramika, metaloplastyka, biżuteria, zabawki, a także prototypy maszyn i urządzeń przemysłowych. Zbiór rysunków projektowych i modeli umożliwia prześledzenie procesu twórczego, od szkicu po realizację. Kolekcja zawiera też archiwalia, w tym dokumenty i fotografie.

Niezwykle bogata jest muzealna kolekcja mebli. Pozwala prześledzić dzieje europejskiego rzemiosła stolarskiego i produkcji meblarskiej od średniowiecza do początku XX wieku. Są tu meble wykonane we Francji, Anglii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Hiszpanii. Szczególne znaczenie ma największa w Polsce kolekcja mebli warszawskich XIX wieku, licząca ponad 200 sztuk. – Mówimy o około 2500 numerów inwentarzowych, przy czym obiektów jest znacznie więcej, bo pod jednym numerem ukrywa się czasem cały komplet mebli – podkreślała Lajus.

Fortepianik podróżny, Wiedeń, ok. 1820, fot. materiały prasowe

W magazynie znajdzie się punkt digitalizacji obiektów oraz przestrzeń, w której będą one poddawane konserwacji. Inspiracje, jeśli chodzi o aranżację i zagospodarowanie budynku, ekipa MNW będzie czerpać z najlepszych placówek muzealnych na świecie.

– Czeka nas długi proces, zanim magazyn zostanie w pełni udostępniony. W bieżącym roku zamierzamy przystąpić do prac projektowych, wybudujemy ogrodzenie i wprowadzimy system bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności przystosujemy do naszych potrzeb trzecią kondygnację budynku i przeniesiemy tam obiekty z Tarczyna – informowała Agnieszka Lajus. Dopiero w połowie 2026 roku z dolnej kondygnacji ustąpi obecny użytkujący, który do tego czasu będzie od Muzeum wynajmował parter. Przez te półtora roku ma zostać wykonany projekt przestrzeni magazynowej, przeprowadzona zostanie też skomplikowana i czasochłonna relokacja zbiorów.

wis


Opublikowano

w

,

Tagi: