Muzyka w plenerze. Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz zapraszają na festiwal!

Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz ponownie otwierają przed publicznością drzwi pałacu w Otwocku Wielkim. Na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się druga edycja festiwalu „Break in classic”, który w minionym roku przyciągnął 5 tys. osób. Na słuchaczy czeka mieszanka muzycznych stylów w wykonaniu charyzmatycznych artystów.

Muzyka w plenerze. Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz - DlaKultury.pl

Dziurka od klucza, która stała się symbolem festiwalu, symbolizuje przejście do innego świata, świata magii – jak to było w przypadku Alicji w Krainie Czarów. Bo oto niedaleko stolicy, w sielankowej scenerii pałacu, otaczającego go parku i jeziora Rokola, można będzie od 31 lipca do 2 sierpnia zaznać ukojenia przydźwiękach wspaniałej muzyki w wykonaniu światowej sławy artystów. To doskonała okazja, by zrobić sobie przerwę od codziennej gonitwy, zgiełku miasta, pośpiechu i obowiązków.

Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz, dyrektorzy artystyczni festiwalu, wyprowadzają w wakacyjny czas muzykę z sal filharmonii w plener. W Otwocku Wielkim posłuchać jej można, siedząc na leżaku a nawet leżąc na kocu. Po koncertach odbywają się spotkania artystów z festiwalową publicznością. Zaplanowane są też silent disco. Niezobowiązująca atmosfera ma przyciągnąć do klasyki osoby, które obawiają się sztywnych reguł i konwenansów panujących w tradycyjnych salach koncertowych.

– Aura Otwocka Wielkiego nas oczarowała. Pałac, jezioro Rokola – ta sceneria świetnie nadaje się do koncepcji naszego festiwalu opartej na przełamywaniu barier i otwartości na muzykę – mówił podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Jakub Józef Orliński. Koncerty odbywać się będą w plenerze, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu. Dzięki temu może w nich wziąć udział duża liczba osób. – W minionym roku odwiedziło nasz festiwal 5 tysięcy osób. Sale koncertowe nie pomieściłyby takiej liczby gości. W tym roku większa będzie też scena – mamy prawie 70 muzyków – zapowiadał kontratenor.

Organizatorzy przygotowali dużą dawkę muzycznych wrażeń, bardzo różnorodnych i – jak zawsze – na wysokim poziomie. Wystąpią: duet Lucienne Vary (trąbka) i Félicien Brut (akordeon), łączący folk, jazz i klasykę Fergus McCreadie & Manchester Collective, mandolinista Avi Avital, francuski skrzypek Théotime Langlois de Swarte, uznany polski wiolonczelista Marcin Zdunik, amerykański żeński zespół wokalny Lyyra, Vision String Quartet i holenderska grupa Fuse.

Nie zabraknie też występu samego Jakuba Józefa Orlińskiego (kontratenor) i Aleksandra Dębicza (pianista), którzy tym razem zaprezentują w się w repertuarze renesansowym. Towarzyszyć im będzie AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Program dobrał Orliński, Aleksander Dębicz natomiast zaaranżował utwory.

Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz zapraszają na festiwal „Break in classic” w Otwocku Wielkim

Aleksander Dębicz tłumaczył, czym kierowano się, dobierając artystów. – Zapraszamy wykonawców, którzy są wirtuozami, interpretatorami, ale potrafią też przemówić do publiczności XXI wieku. Przełamują schematy, poruszają się w różnych gatunkach, mają charyzmę, która sprawdzi się w plenerze, a do tego są otwarci na kontakt ze słuchaczami po koncercie – mówił pianista.

Dyrektorzy festiwalu podkreślali, że ich celem jest przekonanie jak największego grona osób do klasyki i zachęcenie ich, by w przyszłości zajrzeli również do filharmonii. Tak się faktycznie dzieje. Po pierwszej edycji artyści spotykali na tradycyjnych muzycznych scenach publiczność w festiwalowych koszulkach. Oprócz stałych bywalców sal koncertowych, znaleźli się wśród nich również nowi słuchacze, którzy otworzyli się na muzykę klasyczną właśnie w Otwocku.

Festiwal jest też okazją do popularyzowania tego pięknego miejsca. Pałac Bielińskich stoi na wyspie (zwanej Otokiem) na jeziorze Rokola, w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego. Zbudowali go z okazji swojego ślubu Kazimierz Ludwik Bieliński i Ludwika Maria Morsztynówna. Bywali tu Jan III Sobieski i August II Mocny. Od 2004 roku w pałacu działa Muzeum Wnętrz, które jest oficjalnym oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Znajdują się w nim kolekcje zabytkowych mebli, rzeźb i obrazów a także zabytkowe instrumenty i pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim. Podczas odwiedzin muzeum można przekonać się, jak mieszkali magnaci od czasów baroku po klasycyzm i biedermeier. Zwiedzać pałac będzie można również w trakcie festiwalu!

link do wydarzenia: Break in Classic ♦︎ Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Monika Borkowska

Partnerem festiwalu „Break in Classic” jest Grupa PGE.

mecenas kultury


Opublikowano

w

,

Tagi: