{oh!} Orkiestra Martyny Pastuszki zagra z finalistami Konkursu Chopinowskiego

fot. Magdalena Hałas

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w trakcie trzeciego etapu, kiedy to wykonywane są utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą, pianistom towarzyszyć będzie {oh!} Orkiestra Martyny Pastuszki. To będzie prawdziwa uczta duchowa, bo tworzący ją muzycy prezentują najwyższy poziom, wykazują się przy tym niezwykłą wrażliwością.

Zespół został założony w 2012 roku w Katowicach przez miłośników muzyki dawnej skupionych wokół charyzmatycznej skrzypaczki, Martyny Pastuszki. Od tego czasu grupa wypracowała sobie pozycję jednego z najważniejszych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym.

Kto choć raz miał okazję posłuchać {oh!} Orkiestry ten wie, jak niezwykłych przeżyć potrafią dostarczać muzycy. Współpracują ze sobą blisko. Ma się wrażenie, że to jeden organizm, kierowany przez jedną głowę i jedną parę rąk. Są doskonale zgrani, wyczuleni na detale. Wykazują się podobnym rodzajem wrażliwości. Rozumieją się w stu procentach. I – co ważne – nie nastawiają się wyłącznie na komunikację między sobą, ale również z publicznością. Cały czas dbają o to, by energia między sceną a widownią płynęła nieprzerwanie.

Ich podejście i profesjonalizm sprawiły, że są regularnie zapraszani na koncerty i festiwale. Grywali w najbardziej uznanych salach koncertowych Europy, m.in. w Theater an der Wien, Operze de Dijon, Kölner Philharmonie, Bayreuth Baroque, HandelFestspiele Halle, Bachfest Leipzig. Regularnie współpracują z NOSPR, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Instytutem Adama Mickiewicza.

Duża w tym zasługa liderki zespołu, Martyny Pastuszki, która swoją energią, wizjonerstwem, podejściem do wykonawstwa zaraziła pozostałych członków grupy. Urodziła się na Śląsku w 1980 roku. Pochodzi z muzycznej rodziny. Dziadek skrzypaczki pracował jako urzędnik, ale grywał na mandolinie. Ojciec został już zawodowym muzykiem, waltornistą. Grał w Filharmonii Śląskiej. Muzyką zaraził dzieci. W efekcie Martyna została skrzypaczką, a jej siostra śpiewaczką. Dziś jest aktywna na wielu polach, jest też koncertmistrzynią, wykładowcą akademickim.

Orkiestra wystąpi w koncercie inauguracyjnym, gdzie będzie towarzyszyć m.in. Marcie Argerich, Tomaszowi Ritterowi, Erikowi Lu, Bruce’owi Liu i Naruhiko Kawaguchi. Będziemy mieli okazję wysłuchać jej również w trzecim etapie konkursu, kiedy to szóstka finalistów wykona utwory Chopina na fortepian z orkiestrą. Za pulpitem dyrygenckim stanie Václav Luks, który jest jednym z jurorów konkursu.

morb

Partnerem materiału jest


Opublikowano

w

Tagi: