Picasso na aukcji w Nowym Jorku. Obraz za ponad 120 milionów dolarów

Tej jesieni na aukcji w Nowym Jorku wystawiony zostanie obraz Pabla Picasso „Femme à la monter” („Kobieta z zegarkiem”). Cena wywoławcza to ponad 120 milionów dolarów. Artysta sportretował swoją kochankę i muzę Marie-Thérèse Walter. Dzieło pochodzi z kolekcji zmarłej w wieku 102 lat Emily Fisher Landau, mecenaski sztuki, która stworzyła jeden z najważniejszych amerykańskich zbiorów sztuki współczesnej.

Zanim przejdziemy do obrazu, warto przybliżyć postać jego ostatniej właścicielki. Pewnego wiosennego popołudnia 1969 roku do domu Landau wtargnęli włamywacze przebrani za serwisantów klimatyzacji. Związali kucharza, który przebywał w mieszkaniu i ukradli z sejfu wartościową biżuterię. Ofiara złodziei była zrozpaczona. To zdarzenie zapoczątkowało jednak nowy rozdział w jej życiu. Kobieta wykorzystała ugodę ubezpieczeniową, w wyniku której otrzymała pokaźną kwotę, by stworzyć kolekcję sztuki współczesnej.

Pablo Picasso, Femme à la monter, 1932

Po latach stwierdziła, że kradzież klejnotów było jedną z najlepszych rzeczy, jakie jej się kiedykolwiek przytrafiły. Landau w młodości bardzo chciała zostać artystką, jednak ojciec wysłał ją do szkoły sekretarek. Stworzenie po latach własnej kolekcji pozwoliło częściowo zrealizować marzenia. Posiadała pojedyncze dzieła jeszcze przed włamaniem, ale dopiero pieniądze uzyskane od ubezpieczyciela pozwoliły rozwinąć jej skrzydła.

W zbiorach kolekcjonerki znalazł się między innymi wspomniany obraz Pabla Picasso namalowany w 1932 roku. Artysta po raz pierwszy spotkał Marie-Thérèse Walter w Paryżu, w 1927 roku. Miała wówczas 17 lat. Picasso był wtedy żonaty z rosyjsko-ukraińską tancerką baletową Olgą Khokhlovą. Zachwyt nową muzą widoczny był w jego kolejnych pracach.

„Femme à la monter” powstała w sierpniu 1932 roku. W pracy przebija już radość i poczucie uwolnienia od tajemnicy, prawda o uczuciu malarza wychodziła już bowiem na światło dzienne. Dom aukcyjny Sotheby’s, w którym obraz zostanie wystawiony, zwraca uwagę na intensywność kolorystyczną płótna, piękne formy i doskonałą kompozycję.

Pablo Picasso, Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)à la monter, 1932

Portrety artysty są wysoko wyceniane. Inny obraz, również z 1932 roku – „Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)” – sprzedano dwa lata temu za ponad 103 miliona dolarów. Z kolei w 2010 roku dzieło „Nude, Green Leaves and Bust” sprzedano za 106,5 miliona dolarów. W maju 2015 roku namalowane w 1955 roku „Kobiety z Algieru” sprzedano za kwotę 179,4 miliona dolarów.

morb


Opublikowano

w

Tagi: