Powstał nowy teatr. Cel – promocja polskiej klasyki

Powstaje nowy teatr – Teatr Klasyki Polskiej. Na początek na warsztat weźmie Aleksandra Fredrę, jako że w tym roku przypada 230. rocznica urodzin komediopisarza. Wystawiona ma być „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Dożywocie” i „Trzy po trzy”. Na Fredrze się jednak nie skończy. W planach są również inscenizacje dramatów innych autorów.

Aleksander Fredro

Instytucję powołano w Międzynarodowym Dniu Teatru, 23 marca. Wcześniej działała ona w formule pozarządowej. Teatr będzie dysponować rocznym budżetem na poziomie 10 mln zł. Jego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego działające we współpracy z Fundacją Teatru Klasyki Polskiej.

Pełniącym obowiązki dyrektora został Jarosław Gajewski, aktor teatralny i filmowy, profesor sztuk teatralnych, profesor zwyczajny Akademii Teatralnej i jej wieloletni prorektor. W przeszłości związany był z takimi scenami jak Teatr Polski, Teatr Dramatyczny czy Teatr Narodowy.

Celem powołania teatru jest zwiększenie liczby inscenizacji arcydzieł polskiej dramaturgii klasycznej i prapremier najnowszych przekładów polskich klasyki światowej. W jego repertuarze znajdą się rzadziej wystawiane dramaty staropolskie, romantyczne, modernistyczne i dzieła klasyków współczesności. Spektakle będą prezentowane w całej Polsce. Teatr ma też prowadzić warsztaty i seminaria dla aktorów oraz reżyserów, by rozwijać umiejętności osób tworzących inscenizacje dramatów klasycznych.

Od maja do końca grudnia teatr zaprezentuje w porozumieniu z instytucjami kultury w całej Polsce około 60 przedstawień inscenizacji dramatów Fredry. Planowany jest mini festiwal w Łazienkach Królewskich – „Fredro w Łazienkach”, który odbędzie się w dniach 5-7 czerwca. Spektakle Sztuki Fredry będą też w późniejszym terminie wystawiane m.in. w Pałacu w Radziejowicach, który dotychczas znany był bardziej melomanom.

W związku z dziesiątą rocznicą śmierci Sławomira Mrożka teatr pochyli się również nad twórczością tego autora. W planach są inscenizacje m.in. „Ambasadora”, „Vatzlava” i „Na pełnym morzu”. Prezentowane mają być też inne przedstawienia, w tym „Beniowski. Obrazy”, „Noc listopadowa” i Epaminondas” według Stanisława Konarskiego.

Na razie Teatr Klasyki Polskiej współpracować będzie z różnymi scenami, na których prezentować będzie swoje spektakle. Docelowo jednak chciałby mieć własną siedzibę w Warszawie.

morb


Opublikowano

w

, ,

Tagi: