12 lutego 95. urodziny obchodzi Józef Wilkoń, ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Piewca natury, miłośnik zwierząt. Poeta rysunku, który za pomocą kilku ruchów pędzlem potrafi odwzorować postać czy pejzaż, zachowując charakterystyczny dla siebie styl.
Urodził się w 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Po krakowskim Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiując jednocześnie historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1956 roku wyjechał do Warszawy, gdzie realizował pierwsze zlecenia ilustratorskie. Praca z książką pochłonęła go na dobre. Zilustrował blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych, w tym „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (wydanie z 1963 roku).
Artysta podzielił swoją twórczość na kilka okresów. W latach 1957-63 eksperymentował z cieczą. W latach 1962-70 – z fakturą. Między 1978 a 1994 rokiem wziął na warsztat pastele. Z kolei w latach 1991-94 zajął się ilustracjami przestrzennymi i rzeźbami.
Mieliśmy ogromną przyjemność porozmawiać z Józefem Wilkoniem w gościnnych progach jego domu. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu, w którym opowiada o swojej twórczej drodze, o rodzinie, miłości do przyrody, o technikach rzeźbiarskich 95-latka i radości z życia. A także o planach twórczych na najbliższy czas.
















