Schulz w operze. Opera Wrocławska wystawia „Manekiny”

Plakat, źródło: Opera Wrocławska

Opera Wrocławska na początku marca wystawi operę „Manekiny” Zbigniewa Rudzińskiego. Libretto oparte jest na prozie Brunona Schulza, pierwowzorem literackim są opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe”.

Głównym bohaterem spektaklu jest kupiec bławatny, a zarazem twórca – Jakub, któremu towarzyszą Polda i Paulina, żywe manekiny, istoty niepełne. Ich śpiew jest jak mechaniczna mowa nakręconych kukieł. Pojawia się też Adela, której odpowiednikiem jest służąca z opowiadań Schulza, postać niema. Przez scenę przewijają się również postaci surrealistyczne, zjawy, takie jak Magda Wang, (kobieta z pejczem z masochistycznych rysunków Schulza), czy nieszczęśliwa Królowa Draga, Edzio Kaleka i Anarchista Luccheni.

Jakub wierzy, że nieożywiona materia jest tylko powierzchnią, za którą chowają się nieznane formy życia. Wyraża chęć powtórzenia aktu samego Stwórcy, powołując do życia istoty niepełne. Postać Jakuba ze „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza nawiązuje do biblijnego Jakuba z Księgi Rodzaju. – Jakub to ten, który walczy z Bogiem. Walczy też ze swoim bratem bliźniakiem. Tak jak swój daleki pierwowzór, próbuje pokonać ludzką naturę, dosięgnąć boskości, tajemnicy stworzenia – opowiada reżyserka Kamila Siwińska.

Wrocławska publiczność będzie mogła obejrzeć spektakl 1, 2 i 3 marca. Również mieszkańcy stolicy będą mieli okazję zapoznać się z operą, 25 lutego zostanie ona wystawiona w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach POLIN Music Festival 2024. Będzie to artystyczne zwieńczenie festiwalu. Nową inscenizację opery inspirowanej prozą Brunona Schulza wyreżyserowała Kamila Siwińska. Artystka odpowiada też za scenografię, w której wykorzystane zostały nowe technologie.

„Manekiny” Rudzińskiego zostały wystawione po raz pierwszy w Operze Wrocławskiej w 1981 roku. Opera została zamówiona przez Roberta Satanowskiego, ówczesnego dyrektora Państwowej Opery we Wrocławiu, który sam objął kierownictwo muzyczne we współpracy dyrygenckiej z Lucjanem Laprusem.

Obecną inscenizację od strony muzycznej przygotowuje dyrygent Trajan Muryń. – Manekiny są bardzo ważnym punktem na muzycznej mapie polskiej muzyki. Dzięki tej operze możemy zauważyć, w jakim kierunku podążała opera w Polsce w 1981 r., wtedy też tworzył m.in. Zygmunt Krauze. W tej muzyce np. możemy dostrzec kompilację wielu innych utworów, ze wszystkim znakomicie znanym Kankanem Offenbacha na czele – mówi Muryń.

Obsada:

Jakub – Tomasz Rudnicki

Polda – Liliana Jędrzejczak

Paulina – Aleksandra Malisz

Draga – Barbara Bagińska

Adela/Magda Wang – Eliza Kruszczyńska

Edzio Kaleka – Jędrzej Tomczyk

Anarchista Luccheni – Aleksander Zuchowicz

wis


Opublikowano

w

, ,

Tagi: