Trzech Polaków w ostatnim etapie konkursu wiolonczelowego

Materiały organizatora, fot. Marta Ankiersztejn

W piątkowy wieczór rozpoczął się trzeci etap Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Pierwotnie planowano, że zakwalifikowanych zostanie do niego czterech muzyków, ale jurorzy zdecydowali, że powiększą to grono o jeszcze jedną osobę ze względu na bardzo wysoki poziom wiolonczelistów.

Tym samym w konkursie pozostało trzech polskich uczestników – Gustaw Bafeltowski, Maria Leszczyńska i Antoni Wrona, a poza nimi Esteban Jiménez Suárez z Hiszpanii i Tae-Yeon Kim z Korei Południowej.

Odpadło wielu wspaniałych muzyków, którzy zdobyli serca publiczności. Konkurencja była duża, do konkursu przystąpiło aż 47 osób. Poza Polakami byli tu reprezentanci Francji, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, Islandii i Korei Południowej. Tym bardziej cieszy tak duża reprezentacja Polski w ostatnim etapie, który potrwa 10 i 11 maja. Koncert laureatów odbędzie się 12 maja 2024 r.

Ostatni etap zmagań jest wyjątkowo wymagający. Każdy z uczestników wykona Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego oraz wybrany koncert Josepha Haydna (C-dur lub D-dur). Wiolonczelistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Marka Mosia.

Wszystkie utwory konkursowe wykonywane są z pamięci, poza koncertem Lutosławskiego. – Koncert ten jest muzyką monumentalną, której nie da się nauczyć, grając na instrumencie solowym tylko z fortepianem. Kiedy siada tak duża orkiestra, zaczynają się problemy – mówił w nagraniu organizatora Marek Moś, dyrygent.

Tu sytuację utrudnia dodatkowo fakt, że każdy z solistów miał zaledwie jedną próbę z orkiestrą. To bardzo mało, szczególnie że utwór jest naprawdę skomplikowany. Orkiestra i dyrygent muszą nadążyć za interpretacjami wiolonczelistów. – Konkurs we mnie wyzwala chęć pomocy młodym ludziom, by niczego nie zepsuć – podkreślał Moś.

Uczestnicy konkursu wykonali ogromną pracę. Musieli przyswoić ogromny i bardzo zróżnicowany repertuar. Prezentowali swoje możliwości w utworach barokowych, klasycznych, romantycznych, impresjonistycznych i współczesnych. To nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko doskonałej techniki, ale też dojrzałości wykonawczej, muzycznego wyczucia i elastyczności.

To dwunasta edycja konkursu. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem Fundacja Na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów oraz Filharmonia Narodowa. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego był historycznie pierwszym międzynarodowym konkursem wiolonczelowym w Polsce. Jest też jedynym, w którego programie znajdują się wszystkie dzieła z wiolonczelą w roli głównej skomponowane przez Lutosławskiego.

morb


Opublikowano

w

,

Tagi: