Ukraińska orkiestra rusza na europejskie tournée

Kultura niematerialna bywa orężem w wojnie. Bo i sama próba sił między Rosją a Ukrainą dotyczy nie tylko terytoriów i zasobów, ale też strefy wpływów kulturowych. Równolegle z działaniami na froncie trwa walka o symbole, postaci kultury, pomniki. Głos zabierają artyści i przedstawiciele kultury. Po raz kolejny o walce, jaką toczy Ukraina, przypominać będzie podczas europejskiego tournée Ukrainian Freedom Orchestra.

Siedemdziesięciu czterech muzyków pod batutą kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson ruszy ponownie przez Europę, by przypominać Zachodowi, jak ważne i tragiczne wydarzenia stały się udziałem Ukrainy. Keri-Lynn Wilson, której przodkowie pochodzą z Ukrainy, jest pomysłodawczynią projektu i dyrektorem muzycznym. Podobna trasa koncertowa – po Europie i Stanach Zjednoczonych – odbyła się w zeszłym roku.

Uroczysta inauguracja tournée odbędzie się 20 sierpnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Orkiestrę tworzą najlepsi instrumentaliści ukraińscy związani na co dzień z takimi instytucjami jak Kijowska Opera Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Orkiestra Filharmonii Lwowskiej i Opera w Charkowie, ale też członkowie zespołów zagranicznych – Orkiestry Tonkünstler w Wiedniu, Belgijskiej Orkiestry Narodowej czy Staatskapelle w Berlinie.

Muzycy przygotują się do występów podczas dziesięciodniowej rezydencji artystycznej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Na tutejszej scenie odbędzie się też koncert inauguracyjny – w jego finale zagrana zostanie IX Symfonia Beethovena będąca uniwersalnym przesłaniem, symbolem braterstwa i pokoju. Do instrumentalistów dołączy Chór Opery i Filharmonii w Białymstoku.

Wraz z orkiestrą wystąpią również utalentowani ukraińscy soliści młodego pokolenia – Olga Kulchynska (sopran), Nicole Chirka (mezzosopran), Dmytro Popov (tenor) oraz Vladyslav Buialskyi (bas-baryton).

Trasa obejmuje szereg miast. Artyści zagrają w Hamburgu, Amsterdamie, Snape i na festiwalu w Lucernie. 24 sierpnia, w Dniu Niepodległości Ukrainy, wystąpią w ogrodach Pałacu Schönhausen w Berlinie. Z kolei podczas koncertu finałowego, 3 września, będą gościć w londyńskim Barbican Centre.

W programie tournée znalazły się: uwertura do opery Moc przeznaczenia Giuseppe Verdiego, II Koncert skrzypcowy ukraińskiego kompozytora Yevhena Stankovycha, który wspólnie z orkiestrą wykona młody wirtuoz skrzypiec Valeriy Sokolov, oraz III Symfonia Eroica Beethovena.

Partnerem honorowym Ukrainian Freedom Orchestra jest Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Patronat honorowy nad trasą koncertową objęła Ołena Zełenska, a nad koncertami w Teatrze Wielkim w Warszawie i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku – Agata Kornhauser-Duda. Europejskiej trasie koncertowej towarzyszy zbiórka funduszy na wsparcie ukraińskich artystów.

morb


Opublikowano

w

Tagi: