W sierpniu startuje 20. edycja Festiwalu „Chopin i jego Europa”

Fot. Wojciech Grzędziński, NIFC

Późnym latem w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu „Chopin i jego Europa”. Zaplanowano ponad czterdzieści koncertów. Wystąpią uznane gwiazdy światowych scen muzycznych, między innymi zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu, Garrick Ohlsson, Dang Thai Son, Kevin Kenner, Yulianna Avdeeva czy Kate Liu.

Koncerty odbędą się w dniach 17 sierpnia – 8 września w Filharmonii Narodowej, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Bazylice św. Krzyża i na Zamku Królewskim. W programie znalazła się muzyka symfoniczna, opera, kameralistyka i recitale pianistyczne.

Poza śmietanką wybitnych postaci światowej pianistyki wystąpią też instrumentaliści z Polski – Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Szymon Nehring, Janusz Olejniczak, Tomasz Ritter, Bartosz Skłodowski i Piotr Sałajczyk. Rokrocznie do udziału w Festiwalu zapraszane są uznane zespoły i orkiestry. W tym roku na warszawskiej scenie zagra m.in. London Symphony Orchestra, koreańska KBS Symphony Orchestra, Mosaiques Quartet, Orkiestra Filharmonii Narodowej czy {oh!} Orkiestra Martyny Pastuszki.

Podczas festiwalowych koncertów przywoływane jest oryginalne brzmienie utworów, które często wykonywane są na oryginalnych instrumentach z epoki lub ich kopiach. Dlatego co roku pojawiają się tu zespoły i soliści specjalizujący się w wykonawstwie historycznym. Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który dysponuje obszernym zbiorem instrumentów z czasów chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem, a także kopią fortepianu Buchholtz (warszawskiego instrumentu Chopina) i wiedeńskiego Grafa.

– Tegoroczny podtytuł „Chopin i reszta świata” odnosi się zarówno do samego programu, opartego na konfrontacji dzieła chopinowskiego z muzyką europejską, jak i niezwykle różnorodnej mozaice wykonawstwa muzycznego ze wszystkich kontynentów, stworzonej według wysokiego kryterium artystycznego – wyjaśnia Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizator wydarzenia.

Istotna dla poznania natury muzycznej Chopina jest muzyka Bacha i Mozarta. Dlatego podczas nadchodzącej edycji nie zabraknie utworów tych kompozytorów. Pojawią się też kompozycje m.in. Beethovena, Hensela, Mayera, Osborna, Schuberta, Schumanna, Liszta, Gomółki, Brahmsa, Dvoraka, Ravela, Paderewskiego i Lutosławskiego.

Podczas Festiwalu odbędzie się prawykonanie powstającego na zamówienie NIFC Koncertu fortepianowego Jerzego Maksymiuka, który stanie na podium dyrygenckim i poprowadzi swój utwór z Januszem Olejniczakiem jako solistą. Premierowo także – bo pierwszy raz na instrumentach historycznych – zabrzmi w 200. rocznicę urodzin Brucknera jego Wielka Symfonia nr 8.

Sprzedaż biletów rusza 12 marca. Szczegółowy program znajduje się tu:

Festiwal „Chopin i jego Europa” (nifc.pl)

wis


Opublikowano

w

,

Tagi: