Warszawscy filharmonicy z koncertami w Azji

Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie udała się na tournée po Azji. Muzycy wraz z dyrektorem artystycznym Andrzejem Boreyką i pięciorgiem pianistów zagrają dziewięć koncertów w Japonii i Korei Południowej.

Orkiestra Filharmonii Narodowej, (fot. Wiktor Zdrojewski, FN)

Ostatni raz artyści występowali w Japonii jesienią 2019 roku. Kolejne plany koncertowe zniszczył COVID-19. – Po dość długiej przerwie związanej z pandemią wyruszamy do Korei i Japonii. Regularnie gramy w największych miastach i salach koncertowych tych krajów. To wieloletnia tradycja. Cieszę się, że do niej wracamy – mówił Andrzej Boreyko.

Orkiestra chętnie gra w Azji. Są tam doskonałe warunki do koncertowania – japońskie i koreańskie miasta mają świetne sale koncertowe, poza tym tamtejsza publiczność bardzo ciepło reaguje na muzykę.

– Wieziemy ze sobą koncerty fortepianowe Chopina, ale nie tylko. Będzie Koncert fortepianowy a-moll Schumanna, VII symfonia Beethovena, II symfonia Brahmsa, „Mała suita” Witolda Lutosławskiego. Na bis przygotowaliśmy też „Oberek Grażyny Bacewicz” – zapowiadał Boreyko.

Orkiestrze towarzyszyć będą soliści – uwielbiany w Azji Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego, Bruce Liu, który wygrał XVIII edycję tegoż wydarzenia, a także Masaya Kamei (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Marguerite Long i Jacques’a Thibauda w 2022 r.), Michie Koyama (laureatka IV nagrody na XI Konkursie Chopinowskim w 1985 r.) i Yekwon Sunwoo (zwycięzca m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna w 2017 r.).

Muzycy zagrają koncerty m.in. w Osace, Fukuoce, Tokio i Yokohamie.

wis


Opublikowano

w

,

Tagi: