Ostatni kwartał tego roku będzie dla Zamku Królewskiego w Warszawie bardzo aktywny. W planach jest prezentacja prac z Galerii Lwowskiej, ekspozycja arcydzieła Tycjana, wystawa poświęcona włoskiemu i niemieckiemu uzbrojeniu z przełomu XVI i XVII wieku oraz wystawa prac Jerzego Nowosielskiego, która ma uczcić setną rocznicę urodzin malarza.
Tej jesieni w ramach kolejnej odsłony cyklu „Arcydzieła na Zamku” będzie można podziwiać „Portret młodzieńca (przyjaciela)” stworzony przez Tycjana. Zaplanowane jest też sympozjum poświęcone dziełu, które odbędzie się 6 października.
Ekspozycję „Geniusz Lwowa. Arcydzieła z Galerii Lwowskiej” będzie można zwiedzać od 6 października tego roku do 7 stycznia przyszłego roku. Zostanie ona zaprezentowana w Bibliotece Królewskiej. Podzielona będzie na trzy części.
W pierwszej, „Lwów jako ośrodek twórczości artystycznej”, przedstawione zostaną obrazy i rzeźby twórców lwowskich od XVI do XVIII wieku. Druga, „Amatorzy sztuki i ich kolekcje”, prezentować będzie sylwetki miłośników sztuki i kolekcjonerów z drugiej połowy XVIII i z XIX wieku wywodzących się z rodzin arystokratycznych powiązanych z kulturą Lwowa. Trzecia, „Geniusz Lwowa”, poświęcona będzie malarstwu polskiemu XIX i XX w. Obrazy pochodzą w znacznej mierze z darów i zakupów prowadzonych przed wojną przez lwowskie kolekcje publiczne. Pojawią się tu dzieła m.in. Józefa Simmlera, Artura Grottgera, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Jacka Malczewskiego.
Nie lada gratka czeka miłośników sztuki wojskowej. Wystawa poświęcona uzbrojeniu niemieckiemu i włoskiemu z XVI i XVII wieku będzie czynna od 10 listopada tego roku do 18 lutego 2024 r. Przedstawione zostaną różnice technologiczne, konstrukcyjne, stylistyczne i jakościowe w uzbrojeniu ochronnym, broni białej i palnej. Zwiedzający poznają sposoby działania historycznej broni, zapoznają się też z technologiami jej wytwarzania.
To szansa na dotknięcie kończącego się już świata kultury rycerskiej, który we wspomnianym okresie ustępował znacznie bardziej skutecznemu wojsku zaciężnemu. Miecz i kusza zostały zastąpione przez broń drzewcową, ręczną broń palną i artylerię. W zapomnienie odchodził też rycerski kodeks honorowy.
W końcówce roku otwarta zostanie wystawa poświęcona Jerzemu Nowosielskiemu – „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”. Można będzie ją zwiedzać od 5 grudnia 2023 r. do końca lutego przyszłego roku. Twórczość malarza będzie zestawiona z wybranych dziełami polskich artystów, którzy podejmowali podobne wątki.
Nowosielski czerpał ze sztuki bizantyńskiej i metafizyki ikon, ale jednocześnie inspirował się sztuką awangardową. Nie stronił od surrealizmu i abstrakcji, pojawiał się w jego twórczości często motyw kobiecego ciała. Podobnym językiem malarskiej wypowiedzi posługiwało się wielu innych artystów, których prace pojawią się na wystawie.
Jednocześnie do 15 października można jeszcze oglądać ekspozycję „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”. Tu można podziwiać prace takich twórców jak Antico, Bellini, Botticelli, Bramante, Bramantino czy Filarete. Motywem przewodnim jest inspiracja, jaką dla artystów wczesnego renesansu stanowiło odkrywane na nowo antyczne dziedzictwo.
morb