Zmysłowy świat Vincenta Van Gogha

Multisensoryczną ekspozycję najważniejszych dzieł Vincenta Van Gogha a także pozostałych przedstawicieli impresjonizmu i postimpresjonizmu można podziwiać do 14 stycznia 2024 roku w warszawskim Soho Art Center. “VAN GOGH & Friends ​​The Immersive Experience” to nie tylko wystawa. To wyjątkowe wydarzenie, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii pozwala zanurzyć się w świecie malarzy przełomu XIX i XX wieku.

Soho Art Center to nowo powstałe miejsce na mapie kulturalnej stolicy, zlokalizowane na terenie Pragi-Południe, w miejscu dawnej drukarni Naukowo-Technicznej z 1950 roku. Postindustrialna, surowa przestrzeń stanowi idealne tło dla eventów i inicjatyw kulturalnych, których premiery odbywają się przy ul. Mińskiej 63. Na potrzeby impresjonistycznego widowiska w obiekcie zaadaptowano jedną z immersyjnych przestrzeni 360.

Nowa forma doświadczania sztuki

“VAN GOGH & Friends” to innowacyjna forma doświadczania sztuki. Najważniejsze dzieła takich malarzy jak Vincent Van Gogh, Claude Monet, Edgar Degas, Paul Gauguin, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Henri de Toulouse-Lautrec czy Paul Signac, zostały zaprezentowane z użyciem technologii Digital Art 360, pozwalającej wyświetlać obrazy nie tylko na ekranach, ale również na ścianach, podłodze i suficie. W trakcie pokazu, dzięki zaimplementowanym formom audio-video, obrazy artystów ożywają, pozwalając zanurzyć się w świecie wielkoformatowych pejzaży.

Idealnie dobranym kompozycjom obrazów i impresjonistycznej, pastelowej kolorystyce, towarzyszy muzyka z przełomu XIX i XX wieku a także głos Arkadiusza Jakubika, narratora opowiadającego o szczegółach życia malarzy. Światło, kolor i dźwięk spektaklu gwarantują doświadczenia na najwyższym poziomie. Dodatkową atrakcją jest strefa wirtualnej rzeczywistości (virtual reality), umożliwiająca zwiedzającym odbycie iluzyjnej podróży do czasów impresjonizmu.

Co malowali impresjoniści?

Impresjonizm to kierunek zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów drugiej połowy XIX wieku, którego wyróżnikiem była potrzeba utrwalenia zmysłowych, ulotnych momentów. Nazwa została nadana przez Louisa Leroya, krytyka sztuki i odnosi się do tytułu obrazu Claude’a Moneta “Impresja, Wschód Słońca” (1872). Impresjoniści pragnęli ostatecznego zerwania z zasadami sztuki antycznej, odejścia od realnych przedstawień rzeczywistości, która zdawała się być zbyt doskonała.

Pierwsza wystawa impresjonistyczna odbyła się w 1874 roku w pracowni fotograficznej Gasparda-Félixa Tournachon. Tam swoje prace zaprezentowali m.in. Claude Monet, Auguste Renoir, Camille Pissarro i Edgar Degas. Dzieła przedstawiały już nie tylko naturę i pejzaże przyrodnicze, ale również sceny z życia miejskiego – imprezy, tańce, gwarne biesiady.

Podczas spektaklu “VAN GOGH & Friends” zostaną zaprezentowane takie prace jak “Bal w Moulin de La Galete” (1876) Auguste’a Renoira czy “Primabalerina” (1876-1877) Edgara Degasa, idealnie obrazujące impresjonistyczne malarstwo rodzajowe.

Postimpresjonistyczna gra kolorów

Odpowiedzią na impresjonistyczną potrzebę zerwania ze sztywnymi zasadami sztuki i chęć uchwycenia ulotnych momentów był postimpresjonizm. To nurt reprezentowany przez takich artystów jak Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Paul Cézanne czy Henri Toulouse-Lautrec, którzy dążyli do uwolnienia malarstwa od naśladownictwa natury i całkowitego odrzucenia zasady mimesis. Twórczość postimpresjonistów jest autonomiczna i zależna jedynie od inwencji autora. Większy nacisk kładziony jest na ukazanie emocjonalności bohaterów.

Gra świateł, bogata kolorystyka, zwrot ku symbolizmowi – to cechy charakterystyczne malarstwa postimpresjonistycznego, które podczas projekcji “VAN GOGH & Friends” można dostrzec w pracach: “Słoneczniki” (1888) Vincenta Van Gogha czy “Wielkie kąpiące się” (1906) Paula Cézanne’a.

Kalendarium życia Vincenta Van Gogha

Bohaterem widowiska jest przede wszystkim Vincent Van Gogh. Projekcja składa się z kilku modułów tematycznych ukazujących poszczególne okresy życia holenderskiego malarza, w tym m.in. pobyt w szpitalu psychiatrycznym w Saint-Rémy-de-Provence czy korespondencję z bratem Theo. Oprócz odniesień do życiorysu zwiedzający mają szansę przyjrzeć się reprodukcjom autoportretów Van Gogha, francuskim i holenderskim krajobrazom, martwej naturze.

Multimedialna projekcja wprowadza widzów w świat Van Gogha i innych przedstawicieli malarstwa przełomu XIX i XX wieku. Forma przekazu nawiązuje do pełnometrażowego filmu animowanego “Mój Vincent”, realizowanego techniką malarską. Brytyjsko-polska produkcja opowiada burzliwą historię życia i śmierci artysty.

Sztuka immersyjna

Sztuka immersyjna to stosunkowo młody model prezentacji dzieł artystycznych, którego podstawę stanowi wykorzystanie panoramicznych paneli trójwymiarowych, wysokiej jakości dźwięku przestrzennego uzyskanego przez wielokanałowy system głośników oraz techniki haptycznej, umożliwiającej dodatkową interakcję z ekspozycją. Wirtualna rzeczywistość pomaga w przedstawieniu kompilacji dzieł czy interaktywnych pokazów.

Wystawa “VAN GOGH & Friends” otwiera drzwi do fascynującego świata sztuki. Dzięki nowoczesnej technologii i odpowiednio dobranym efektom można doświadczyć rzeczywistości tak, jak postrzegali ją artyści przełomu XIX i XX wieku, zatapiając się w ich dziełach, przenosząc się w czasie i przestrzeni. Ekspozycja będzie czynna jeszcze przez dwa miesiące. Warto wybrać się na Mińską, by zasmakować sztuki podanej w tak wyjątkowej formule.

Magda Sjena


Opublikowano

w

Tagi: