Świdnica ma Festiwal Bachowski, Wrocław i Dolny Śląsk mają Wratislavia Cantans, a Warmia ma festiwal Varmia Musica i kilka innych muzycznych cykli w barokowo-klasycystycznych klimatach. W tym roku festiwal w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się już po raz 21., ale to niejedyna muzyczna atrakcja sezonu na Warmii.

Muzyczna turystyka ma się bardzo dobrze. Festiwale to dla wielu melomanów sposób na udane wakacje, które pozwalają łączyć doznania estetyczne z wypoczynkiem na łonie przyrody. Warmia ma do zaoferowania liczne atrakcje turystyczne, ciekawą architekturę, piękne tereny zielone. Zamki, muzea, kościoły, miasta z długą historią, a do tego jeziora, rzeki, lasy. I wspaniałe koncerty w wykonaniu mistrzów muzyki dawnej na wyciągnięcie ręki!
Od ponad dwóch dekad na przełomie lipca i sierpnia zamek w Lidzbarku Warmińskim zapełnia się młodymi instrumentalistami i śpiewakami, którzy szlifują tu swoje umiejętności pod czujnym okiem pedagogów. Twórcą przedsięwzięcia jest Marek Niewiedział – oboista, pedagog, założyciel zespołu instrumentów dętych Warsaw Harmony, organizator życia muzycznego. Współpracuje m.in. z Warszawską Operą Kameralną, Wrocławską Orkiestrą Barokową i Capella Cracoviensis. Promuje muzykę na Warmii wraz ze swoją żoną, śpiewaczką Anną Mikołajczyk-Niewiedział, która pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego. – Coś zaiskrzyło, gdy stanąłem przed laty na krużganku zamku. Pomyślałem, że w tej przestrzeni mogłaby zaistnieć muzyka. To była pierwsza nieśmiała myśl, która zakiełkowała mi w głowie – mówił Marek Niewiedział. Niedługo później idea się zmaterializowała.
Przybrała postać kursów muzycznych, które nazwano Międzynarodową Letnią Szkołą Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim. Było to więc wydarzenie czysto edukacyjne. Przy okazji odbywały się koncerty, zazwyczaj w zamku. Wielu obawiało się, że publiczność nie dopisze, że nie uda się wypełnić sali, że muzyka dawna to nisza. Nic bardziej mylnego. Okazało się, że ludzie tłoczyli się pod wejściem, by dostać się na koncerty. To zainspirowało organizatorów; dostali wiatru w żagle i intensywnie rozwijali swój projekt. Kolejne edycje wydarzenia były wyczekiwane przez mieszkańców miasta i okolic. Niezależnie od tego każdy kolejny rok przyciągał nowych melomanów, którzy zaczęli przyjeżdżać specjalnie na festiwal.

Koncerty odbywają się w XIV-wiecznym zamku w Lidzbarku Warmińskim – wspaniale zachowanej rezydencji biskupiej zwanej Wawelem Północy. – Gramy najczęściej w Wielkim refektarzu, gdzie jest specyficzna, ale przyjazna akustyka. Występy odbywały się też w kaplicy zamkowej, na krużgankach, na poddaszu. Eksplorujemy zamek na różne sposoby i jesteśmy wdzięczni gospodarzom, że nam na to pozwalają – mówi Marek Niewiedział. Muzycy prezentują też utwory publiczności w Oranżerii Kultury (pawilon ogrodowy z pierwszej połowie XVIII wieku rozbudowany przez biskupa Ignacego Krasickiego), w położonym po sąsiedzku Hotelu Krasicki czy w Kościele św. Piotra i Pawła.
Koncerty cieszą się ogromną popularnością, ale mocno oblegane są też warsztaty dla młodych muzyków, którzy chcą zgłębiać dawną praktykę wykonawczą. Bo wokół muzyki dawnej wszystko się kręci. Marek Niewiedział podkreśla co prawda, że termin ten jest traktowany bardzo szeroko, pracuje się tu bowiem również nad kompozycjami z XIX a nawet XX wieku, ale głównie na warsztat brana jest muzyka klasycyzmu i baroku wykonywana na instrumentach historycznych – oryginalnych bądź ich kopiach. Mają one zupełnie inne brzmienie niż instrumenty produkowane współcześnie – ich barwa jest cieplejsza, bardziej intymna. Choć są też niezwykle wymagające, łatwo się rozstrajają, są wrażliwe na temperaturę i wilgotność.

Zamkowy festiwal to główne wydarzenie sezonu, ale na Warmii rozwijają się kolejne muzyczne projekty. W tym roku po raz pierwszy odbywa się cykl koncertów „Muzyczny Szlak Świętej Warmii” organizowanych w niezwykłych przestrzeniach – w Zamku w Olsztynie, ale też w wiejskich kościołach gminy Lidzbark Warmiński jak Kraszewo, Babiak, Rogóż, Runowo, Kłębowo, Pilnik, Ignalin, Kochanówka czy Blanki. Mieszkańcom dużych miast trudno sobie wyobrazić, jak utrudniony może być dostęp do kultury w mniejszych ośrodkach. Wyjście z taką inicjatywą jest godne uznania. Ale również przyjezdni mogą rozkoszować się muzycznymi spotkaniami organizowanymi w wyjątkowych kameralnych wnętrzach wiejskich kościołów, z ich unikatową atmosferą, która dodatkowo oddziałuje na emocje, pozwala odkryć perełki lokalnej architektury, posmakować historii.
Inną inicjatywą jest cykl recitali Zamek Muzyki, które odbywają się w murach zamku w Lidzbarku Warmińskim od czerwca do grudnia 2025 roku. W siedem wybranych niedziel muzycy interpretują dzieła dawnych mistrzów, wprowadzając słuchaczy w arkana sztuki. Bieżąca edycja to cykl solowych i kameralnych recitali, podczas których wykonawcy wchodzą w pewnego rodzaju dialog z publicznością. Odbiorcy wnikają w muzyczny świat artystów, poznając ich unikalny styl i muzyczne osobowości.
Festiwal w Lidzbarku Warmińskim rozpocznie się w niedzielę 27 lipca i potrwa do 3 sierpnia. Zamieszczamy linki, pod którymi można znaleźć szczegółowy program zarówno tego wydarzenia, jak i dwóch pozostałych. I zachęcamy do udziału w koncertach!
Monika Borkowska
▼ To może Cię zainteresować ▼