Bach, Szymanowski, Masecki. Startuje kolejny festiwal muzyczny w Radziejowicach!

Latem pustoszeją miejskie filharmonie, a muzyka wybrzmiewa intensywniej w plenerach i w mniejszych ośrodkach. Również w zespole pałacowo-parkowym w Radziejowicach, gdzie w najbliższą niedzielę rozpocznie się XVII już edycja Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa! Przez osiem dni (od 28 czerwca do 5 lipca) można tu będzie posłuchać muzyki symfonicznej i kameralnej, klasycznej, jazzowej i latynoskiej.

Startuje kolejny festiwal muzyczny w Radziejowicach!  XVII edycja Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa!
Scena na festiwalu w Radziejowicach, fot. DlaKultury.pl

Muzyczne spotkania w radziejowickim pałacu dekady temu zainaugurował Jerzy Waldorff. Uważał on, że muzyka powinna rozbrzmiewać nie tylko w największych miastach, ale również w małych ośrodkach. Spotkania z klasyką w Radziejowicach z roku na rok cieszyły się coraz większą popularnością, wkrótce okazało się, że sale pałacowe są zbyt małe, by pomieścić melomanów. Festiwal zaczął wychodzić w plener.

Dziś koncerty odbywają się w namiocie festiwalowym, który jest w stanie pomieścić kilkaset osób. Ale słuchacze mogą słuchać muzyki również poza nim. W tym roku zainstalowany został specjalny system nagłaśniający, który zapewni bardzo dobrej jakości dźwięk również w okolicach sąsiadującego z namiotem Nowego Domu Sztuki i Dworku Modrzewiowego.

Dworek Modrzewiowy
Dworek Modrzewiowy, fot. DlaKultury.pl

A będzie czego słuchać! Radziejowickie festiwale są niezwykle różnorodne i każdy ma szansę znaleźć tu coś dla siebie. Podczas ośmiu letnich wieczorów wybrzmiewać będzie muzyka od XVII do XXI wieku. Głównie klasyczna, ale nie tylko. Nie zabraknie kompozytorów tak lubianych przez słuchaczy, jak Vivaldi, Bach, Mozart, Ravel, Piazzolla czy Chopin. Pojawią się również współczesne brzmienia. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy rozrywki. Jeden z wieczorów poświęcony będzie muzyce filmowej, wykonane zostaną m.in. kompozycje Wojciecha Kilara, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza czy Włodzimierza Korcza. Pojawi się również Marcin Masecki z zespołem w projekcie łączącym muzykę latynoamerykańską z żywiołową jazzową improwizacją.

Pałac w Radziejowicach
Pałac w Radziejowicach, fot. DlaKultury.pl

Wśród wykonawców – mnóstwo niezwykłych artystycznych osobowości. Miłośników Konkursu Chopinowskiego na pewno zainteresuje obecność dwóch braci, Koreańczyków, którzy skradli serca konkursowej publiczności – Hyuka Lee i Hyo Lee. Zaprezentują oni program na dwa fortepiany obejmujący kompozycje Chopina, Gershwina, Benjamina oraz Saint-Saënsa, w tym słynny „Karnawał zwierząt”. Wystąpią też m.in. wspaniały wiolonczelista, rektor warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Tomasz Strahl, Rafał Grządka (akordeon), Cezariusz Gadzina jako lider trzynastoosobowego zespołu saksofonistów a także Tobias Hechler (kontratenor) z doskonale znanym radziejowickiej publiczności barokowym zespołem Altberg Ensemble i Prima Vista String Quartet. Wśród zespołów pojawią się orkiestry z Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Zielonogórskiej oraz Filharmonii Łódzkiej.

Park w Radziejowicach
Park w Radziejowicach, fot. DlaKultury.pl

Koncerty, tradycyjnie, odbywać się będą na dwóch scenach – w namiocie festiwalowym (o 21.00) i w Nowym Domu Sztuki (o 18.00). Jak co roku konferansjerkę powierzono Jerzemu Kisielewskiemu, dziennikarzowi radiowemu i telewizyjnemu od dekad związanemu z tym miejscem.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy. Zaprezentowane zostaną fotografie Anny Michalak-Pawłowskiej – „Człowiek w teatrze życia codziennego”. Obejrzeć będzie można też „Białe złoto”, wystawę porcelany z Ćmielowa dekorowanej przez Józefa Wilkonia i „Przestrzeń formy”, prezentację Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Atrakcją jest też sam spacer po pięknym radziejowickim parku, w którym znajdują się kamienne rzeźby sławnych osób związanych ze sztuką a także „Arka” i „Brama Teatru Narodowego” autorstwa Józefa Wilkonia.

"Arka" Józefa Wilkonia,
„Arka” Józefa Wilkonia, fot. DlaKultury.pl

Wszystkich tych, którzy kochają muzykę, zachęcamy do odwiedzenia festiwalu. Tym bardziej, że wstęp na koncerty jest bezpłatny, nie trzeba dokonywać rezerwacji. To urokliwe miejsce na pewno przypadnie Wam do gustu! My zostaliśmy patronem medialnym wydarzenia, będziemy je więc dla Was na bieżąco relacjonować. Startujemy już wkrótce. Dołączcie do nas!

Monika Borkowska


Opublikowano

w

Tagi: