Koryfeusz Muzyki Polskiej. Kolejne nagrody muzyczne przyznane!

Za nami kolejna edycja gali Koryfeusz Muzyki Polskiej, podczas której wręczane są nagrody wybitnym przedstawicielom środowiska muzycznego. W tym roku na podium stanęli między innymi dyrygentka Agnieszka Duczmal i popularny kontratenor Jakub Józef Orliński.

Koryfeusz Muzyki Polskiej. Kolejne nagrody muzyczne przyznane!
Fot. DlaKultury.pl

Nagrody przyznano w czterech kategoriach – odkrycie roku, osobowość roku, wydarzenie roku i nagroda honorowa za całokształt. W tym roku wśród wyróżnionych znalazły się dwie dyrygentki.

Agnieszka Duczmal otrzymała nagrodę honorową za całokształt twórczości. Studiowała dyrygenturę w Poznaniu w latach 1966-71 pod kierunkiem Witolda Krzemińskiego. Wygrywała konkursy, występowała na największych światowych scenach, prowadziła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. W październiku, po 56 latach, pożegnała się z funkcją dyrektora orkiestry, przekazując batutę swojej następczyni, córce Annie Duczmal-Mróz. Nie udaje się jednak na muzyczną emeryturę, co podkreśliła, odbierając nagrodę. – Ja jeszcze wchodzę na estradę i będę dyrygować do końca życia. Będę się wsłuchiwać w muzykę i muzyków – powiedziała.

Kolejną nagrodzoną dyrygentką była Joanna Natalia Ślusarczyk, którą uznano za odkrycie roku. Nominację uzyskała w związku z otrzymaniem nagrody dla najlepszego polskiego dyrygenta podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Nagradzana była jednak już wcześniej na wielu innych międzynarodowych konkursach, m.in. we Włoszech, w Paryżu, Bukareszcie, Londynie, Sofii i Portugalii. – To dla mnie nietypowe wchodzić na scenę i nie mieć ani partytury, ani batuty – mówiła. Zaznaczała, że statuetka będzie dla niej inspiracją do dalszego spełniania muzycznych marzeń.

W kategorii osobowość roku zwyciężył Jakub Józef Orliński, jeden z czołowych kontratenorów swojego pokolenia. Został wyróżniony za bogatą działalność koncertową i wybitne kreacje artystyczne na największych scenach operowych świata. Z Michałem Bielem nagrał album Farewells, z Aleksandrem Dębiczem zrealizował trasę koncertową LetsBaRock. Nagrał też płytę Beyond z zespołem Il Pomo d’Oro, z kolei wiosną tego roku wydał nowe nagranie opery Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka (był to jednocześnie jego debiut reżyserski). Orliński ma wielkie zasługi jako promotor muzyki barokowej. Sieje ziarno tam, gdzie ono się zazwyczaj nie przyjmuje. Pozyskuje nowych słuchaczy, młodych ludzi niezwiązanych wcześniej z muzyką. Sprawnie działa w mediach społecznościowych, nie buduje barier, jest jak chłopak z osiedla, któremu uśmiech nie schodzi z ust. Tańczy breakdance, jest swojakiem. A na scenie prezentuje nienaganną jakość. To wielka zasługa dla promocji muzyki. Nagrodę w imieniu artysty odebrali jego rodzice. – Zazwyczaj w takich sytuacjach nagrodzony dziękuje rodzicom. Cieszę się, że tym razem ja mogę podziękować ze sceny swojemu synowi – mówił ojciec śpiewaka, również Jakub Orliński.

Fot. DlaKultury.pl

Wydarzeniem roku okrzyknięto z kolei dziesięciolecie kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble. Zespół działa w Warszawie, stworzył stałą scenę dla muzyki nowej przy ul. Barskiej 29. Specjalizuje się w muzyce współczesnej, improwizacji i edukacji artystycznej. Opowiada muzyką o współczesności. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt koncertów, spektakle taneczne i operowe, wydał siedem albumów. Kooperatywa dokonuje prawykonań uznanych i młodych kompozytorów, popularyzując przy tym artystyczne dokonania kobiet. Ważnym elementem działalności grupy jest edukacja kulturalna i artystyczna. Hashtag Ensemble realizuje projekty edukacyjne i kursy mistrzowskie dla kompozytorów i wykonawców. Nagrodę członkowie kooperatywy odebrali grupowo, razem podziękowali też za wyróżnienie. To niemały sukces, bo mieli mocną i bardzo zróżnicowaną konkurencję – XI Międzynarodowy Konkurs im. Grzegorza Fitelberga, 25. Festiwal Bachowski w Świdnicy, Jubileusz 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej i wydanie albumu Wandering Songs Weroniki Grozdew&Musos.

Galę ubogacił piękny program artystyczny. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz Jakub Waszczeniuk (trąbka), Wojciech Niedziółka (skrzypce) i Maciej Skrzeczkowski (klawesyn) wykonali mieniącą się barwami, nasyconą brzmieniami Toccatę z Suity na orkiestrę nr 10 Bolesława Szabelskiego, Concerto in modo antico na trąbkę i orkiestrę kameralną Andrzeja Panufnika, II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego oraz niezwykły, motoryczny, oddający nastrój filmów grozy Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpiła też Monika Borzym z zespołem, czarując pięknymi piosenkami, którym dodatkowego uroku nadawał niezwykły odcień głosu artystki i finezyjne lekkie frazowanie. Na koniec na scenie pojawił się Special Quartet w składzie: Henryk Miśkiewicz (saksofon), Wojciech Niedziela (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja). Muzycy oddali hołd zmarłemu w maju tego roku Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu, grając jego kompozycje w aranżacji Henryka Miśkiewicza. Towarzyszył im DJ Envee, który wplótł w muzyczną opowieść głos legendarnego Ptaka.

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej przyznawana jest od 2011 roku. Została ustanowiona przez środowisko muzyczne, które ocenia wyróżniających się przedstawicieli branży. Odbyło się jak dotąd czternaście edycji wydarzenia. Organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.

Monika Borkowska


Opublikowano

w

Tagi: