Konkurs Chopinowski za pasem. Do kwalifikacji zgłosiło się 642 pianistów z 54 krajów, a to oznacza, że pobity został kolejny rekord – w poprzedniej edycji napłynęło 500 zgłoszeń. Do eliminacji XIX Konkursu Chopinowskiego dopuszczono 171 instrumentalistów z 28 państw.

Pianiści będą mieli okazję zaprezentować się jurorom i publiczności wiosną – eliminacje odbędą się między 23 kwietnia a 4 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Spośród nich wyłonionych zostanie około 80 artystów, którzy dostaną przepustkę do pierwszego etapu Konkursu.
Największą grupę dopuszczonych do eliminacji stanowią tradycyjnie już Chińczycy (67 osób). Na dalszych miejscach znalazły się: Japonia (24), Korea Południowa (24), Polska (10), Stany Zjednoczone (7) i Francja (5). Pojawią się też przedstawiciele takich krajów jak Uzbekistan, Turcja, Tajlandia i Serbia.
Niezależnie od tego do startu w październikowych zmaganiach dopuszczeni są też zwycięzcy innych prestiżowych konkursów międzynarodowych. Również zakończonego w lutym tego roku 53. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego – zapewnił on udział w wydarzeniu Mateuszowi Dubielowi (I nagroda) i Krzysztofowi Wiercińskiemu (II nagroda).
XIX Konkurs Chopinowski rozpocznie się 2 października koncertem inaugurującym. W terminie 3 – 7 października odbędzie się etap pierwszy, od 9 do 12 – etap drugi, a od 14 do 16 października – etap trzeci. Przewodniczącym jury w tym roku po raz pierwszy będzie Garrick Ohlsson. Do grona jurorów dołączy Yulianna Avdeeva, zwyciężczyni z 2010 roku.
– Konkurs otwiera drzwi do kariery. Umożliwia pianistom na całym świecie pokazanie się na najważniejszych estradach świata – mówił Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Do tego dochodzą nagrody pieniężne dla wszystkich finalistów. Laureat pierwszej nagrody otrzyma 60 tys. euro, drugiej 40 tys. euro, a trzeciej – 35 tys. euro.
Nic dziwnego, że z roku na rok przybywa chętnych do udziału w pianistycznych zawodach. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 640 osób. Tymczasem na początku tej inicjatywy, w 1927 roku, do udziału w konkursie przystąpiło zaledwie 27 pianistów. W 2010 roku, w dwusetną rocznicę urodzin Chopina, napłynęło niecałe 330 zgłoszeń.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tegoroczną edycją, decyzją organizatorów – po raz pierwszy w historii – na etapie kwalifikacji muzyków oceniały dwie komisje obradujące równolegle. Jurorzy do eliminacji dopuścili 171 pianistów z 28 państw. Dyrektor podkreślał, że poziom był niezwykle wysoki.
Ostatnie odsłony Konkursu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności z całego świata. Według raportu Press Service wykonanego na zlecenie Instytutu Chopina, w październiku 2015 roku publikacje o wydarzeniu dotarły do blisko 5 miliardów ludzi. Z kolei w 2021 roku w Polsce i na świecie pojawiło się 65 tysięcy różnorodnych materiałów o Konkursie. Co więcej, żaden z tych 65 tysięcy przekazów nie był negatywny.
XIX edycja, która rozpocznie się już za siedem miesięcy, zainauguruje obchody stulecia Konkursu Chopinowskiego. Obchody potrwają pięć lat. Zwieńczy je jubileuszowy XX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Czeka nad piękny czas z muzyką Chopina!
Monika Borkowska