Spektakl o Chopinie i jego uczennicy

Już niedługo, 1 marca, w mediach społecznościowych Polskiego Radia Chopin będzie można obejrzeć spektakl muzyczny „Fryderyk i Fryderyka” wystawiony kilka lat temu w Hamburgu. Sztuka jest oparta na listach Friederike Müller, ulubionej, bardzo utalentowanej uczennicy Chopina.

Fot. materiały organizatora

Książka z listami zebranymi i opracowanymi przez Utę Goebl-Streicher została wydana w Polsce w 2023 roku. Autorka jest praprawnuczką Friederike. Ktoś kiedyś zapytał ją, czy nie ma w rodzinnym archiwum ciekawych pamiątek i materiałów. Zabrała się do poszukiwań i znalazła korespondencję Friederike Müller. Tyle że nie w domu, a w jednej z wiedeńskich bibliotek. Listów było ponad 230, niektóre ośmiostronicowe. Sfotografowała je i zaczęła prace nad uporządkowaniem, wyborem i opracowaniem korespondencji.

Listy odkrywają wiele detali na temat metod pedagogicznych Chopina. Dowiadujemy się z nich, jak uczył, jaki repertuar dobierał dla swoich uczniów, jakie ćwiczenia zalecał młodym adeptom sztuki pianistycznej. Poznajemy też jego charakter – uczennica wnikliwie odmalowywała stany emocjonalne swojego mistrza. Bacznie się mu przyglądała, bo trochę się w nim podkochiwała…

Fot. materiały organizatora


W Niemczech książka została wydana wcześniej. Na podstawie listów zdążył już powstać spektakl „Fryderyk i Fryderyka”. Był on wystawiony podczas organizowanego przez Huberta Rutkowskiego, pianistę i pedagoga, festiwalu chopinowskiego w Hamburgu w 2022 roku.

Już wkrótce i my będziemy mogli zapoznać się ze sztuką. Czekamy z niecierpliwością, tym bardziej, że w przedsięwzięciu brali udział również polscy pianiści – Tomasz Ritter i Joanna Sielicka. Nagranie zostanie udostępnione w polskiej wersji językowej.

wis


Opublikowano

w

, ,

Tagi: