Rekordowy rok w Muzeum Narodowym w Warszawie

fot. Bartosz Bajerski, MNW

Miniony rok był dla Muzeum Narodowego w Warszawie rekordowy pod względem frekwencji. Odwiedziło je dwa miliony osób! To zasługa wyjątkowych wystaw, szczególnie Picasso, ale również baśniowej Arkadii i wspaniałego świata zapisanego w barwnych fotografiach Brunona Barbeya. Także w tym roku nie zabraknie atrakcji, a to za sprawą surrealistów i Józefa Chełmońskiego.

– W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania Muzeum. W 2023 roku odnotowaliśmy rekordową frekwencję, wszystkie wystawy zwiedziło łącznie aż ponad dwa miliony osób. Taki wynik pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi Łukasz Gaweł, dyrektor MNW.

Ekspozycję z pracami Picassa oglądać można było od 12 października 2023 r. do 14 stycznia tego roku. Zaprezentowano na niej ponad 120 obiektów – grafik, ceramiki i ilustracji książkowych. Pochodziły one głównie z Muzeum Domu Narodzin Picassa w Maladze, ale nie tylko – Muzeum wystawiło też własną kolekcję ceramiki podarowaną przez samego mistrza. Wystawę obejrzało blisko 143 tysiące osób, a to oznacza, że pobity został rekord frekwencji, który dotychczas należał do Witkacego (ekspozycję „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” z 2022 roku odwiedziło 111 tysięcy osób).

Więcej informacji o tej wystawie: „Odnalezione piękno”. Inne oblicze Picassa – Dla Kultury

fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Do 17 marca potrwa jeszcze inna wystawa ciesząca się dużym zainteresowaniem – „Arkadia”. Nawiązuje ona do mitycznej krainy błogiego szczęścia. Przewijają się tu postaci pasterzy, nimf, faunów, satyrów. Piękna przyroda, radość obcowania z naturą, egzotyczne krainy, słowiańskie akcenty, wino, muzyka, taniec – to wizje raju prezentowane na ekspozycji. Można tu popaść w zachwyt, ale i w zadumę, bo raj ma też inne, ciemniejsze oblicze. Nie jest to miejsce wolne od zła, śmierci i przemijania, przemocy i cierpienia.

Więcej informacji o tej wystawie: Dokąd poniosą nas arkadyjskie wizje? – Dla Kultury

fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Bruno Barbey z kolei zabiera widzów w dalekie i egzotyczne podróże po wszystkich kontynentach, choć potrafi też zajrzeć na polską wieś czy do cygańskiego domu. Czaruje kolorem i ujęciami. Jego prace łączą w sobie zmysł obserwacji reportażysty i wrażliwość oraz czułość na piękno artysty. Bajkowa wystawa „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu” potrwa do 3 marca.

Więcej informacji o tej wystawie: Wystawa fotografii Bruno Barbeya – Dla Kultury

fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Poza wystawami czasowymi niezmiennie dużą popularnością cieszą się też ekspozycje stałe, szczególnie galeria XIX wieku, gdzie obejrzeć można niezwykłe arcydzieła znanych polskich malarzy.

Co przygotowały władze warszawskiego Muzeum na ten rok? Na maj zaplanowana została wystawa „Surrealizm”, na której zapoznać będzie się można z surrealistycznymi trendami w polskiej sztuce XX wieku, od dwudziestolecia międzywojennego po lata 50. Towarzyszyć im będą prace polskich twórców współczesnych. Pojawią się tu również surrealistyczne przedmioty, a także fotografie.

Jesienią z kolei otwarta zostanie wielka wystawa jednego z ważniejszych polskich malarzy, Józefa Chełmońskiego, który tak chętnie uwieczniał na swoich płótnach piękne pejzaże, naturę i sceny wiejskie. Przyroda miała dla niego również inny, duchowy i religijno-mistyczny wymiar. Już niedługo będziemy mieć okazję zmierzyć się z jego wizjami oko w oko.

wis

mecenas kultury


Opublikowano

w

, ,

Tagi: